Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zvýšiť reálne príjmy majú podľa Fica tri opatrenia

Zvýšiť reálne príjmy majú podľa Fica tri opatrenia
Predseda vlády Robert Fico (vľavo) a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter poèas TK po skonèení kontrolnej návštevy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Bratislava, 20. január 2014. Foto: SITA/Ján Slovák Foto: SITA
10. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zvýšenie minimálnej mzdy, zníženie odvodov pre ľudí s nízkymi a so strednými príjmami a dočasný súbeh mzdy a dávky v hmotnej núdzi majú podľa premiéra Roberta Fica vytvoriť podmienky na to, aby sa oplatilo na Slovensku pracovať a aby nebolo výhodnejšie zostať doma na podpore alebo sociálnych dávkach.

Podľa ministra práce sa už oplatí pracovať a prestať poberať sociálne dávky

Reálne príjmy ľudí s nižšími mzdami zvýšia podľa premiéra Roberta Fica tri opatrenia zo sociálneho balíčka. Ako v utorok povedal na tlačovej konferencii, konkrétne ide o zvýšenie minimálnej mzdy na 380 eur, zníženie odvodov pre ľudí s nízkymi a so strednými príjmami a o dočasný súbeh mzdy a dávky v hmotnej núdzi.

Spomínané tri opatrenia by mali podľa Fica zatraktívniť prácu. „Našim cieľom bolo vytvoriť atmosféru, alebo je vytvárať atmosféru, aby sa oplatilo na Slovensku pracovať a aby nebolo výhodnejšie zostať doma, či už na podpore alebo sociálnych dávkach,“ povedal šéf vládneho kabinetu.

TIP na eBook: Rady pre živnostníkov ako neodísť do penzie s holým zadkom!

Ako príklad Fico uviedol zamestnanca, ktorý nemá deti a je odmeňovaný minimálnou mzdou. Do decembra minulého rok bola hrubá mzda takéhoto zamestnanca 352 eur, pričom čistá mzda predstavovala 307,14 eura. Zvýšenie minimálnej mzdy na 380 eur a reforma odvodov prinesie v tomto roku čistý príjem 339,09 eura. 

TIP: Minimálna mzda od 1.1.2015 – úpravy a príklady

Ďalší príklad, ktorý predstavil premiér novinárom, bol dlhodobo nezamestnaný jednotlivec bez detí, ktorý si nájde zamestnanie za minimálnu mzdu. Ku koncu roka 2014 bola jeho hrubá mzda vo výške 352 eur. Spolu s osobitným príspevkom jeho príjem dosiahol 370,21 eura. „Vďaka tomu, že sme zvýšili minimálnu mzdu, vďaka tomu, že sme znížili zdravotné odvody a vďaka tomu, že mu ide súbeh dávky, tak takýto človek dnes dostane 465,23 eur,“ vyhlásil Fico. 

Pri rodičoch s dvomi deťmi, pričom jeden ako dlhodobo nezamestnaný sa zamestná za minimálnu mzdu a druhý vykonáva aktivačné práce, bol vlaňajší hrubý príjem 352 eur. Spolu s dávkou v hmotnej núdzi vo výške 181,51 eur a prídavkom na dieťa 47,04 eur sa rodinný rozpočet vyšplhal na 578,51 eur. Po opatreniach zo sociálneho balíka sa príjem takejto rodiny v tomto roku zvýši na 710,91 eura.

„Na týchto príkladoch sa jasne ukazuje, že opatrenia, ktoré sme prijímali v priebehu roku 2014 a aj v roku 2015 nie sú samoúčelné. Nie len, že vedú k motivácii pracovať, ale predovšetkým vedú k tomu, že reálne ľudia dostanú viac peňazí v čistom a súčasne nezaťažujeme zamestnávateľov, pretože v prípade zdravotných odvodov sme zobrali ťarchu zníženia na štát,“ povedal Fico. 

Hrubá mzda, čistá mzda a celkové náklady práce za obdobie do konca roka 2014 (sumy sú v eurách)

Pozn. V tabuľke nie sú uvedené sociálne odvody zamestnanca (9,4 %) a sociálne odvody zamestnávateľa (25,2 %), keďže sa od 1. januára 2015 nemenia. V tabuľke je však uvedená čistá mzda zamestnanca, ako aj celková cena práce so zohľadnením výšky sociálnych odvodov. 

Hrubá mzda, čistá mzda a celkové náklady práce za obdobie od 1. januára 2015 (sumy sú v eurách)

Pozn. V tabuľke nie sú uvedené sociálne odvody zamestnanca (9,4 %) a sociálne odvody zamestnávateľa (25,2 %), keďže sa od 1. januára 2015 nemenia. V tabuľke je však uvedená čistá mzda zamestnanca, ako aj celková cena práce, ktoré sociálne odvody zohľadňujú. 

Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera sa oplatí pracovať a prestať poberať sociálne dávky. „Od 1. januára 2015 sa oplatí pracovať ďaleko viac aj za minimálnu mzdu. A od 1. januára 2015 sa oplatí hlavne hľadať si prácu, pretože sú ďaleko, ďaleko výhodnejšie podmienky,“ poznamenal. Za január využilo spomínaný súbeh 522 zamestnancov, ktorí sa touto formou už zamestnali. 

„Som hrdý na to, že som mohol byť pri reforme odvodov v našej krajine. Pre mňa najdôležitejšie je to, že hľadáme a podľa mňa sme našli liek na najväčšiu boľačku našej ekonomiky, a tou je dlhodobá nezamestnanosť,“ konštatoval minister financií Peter Kažimír.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X