Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

OĽaNO navrhuje štyri zákony na zlepšenie podnikania

OĽaNO navrhuje štyri zákony na zlepšenie podnikania
Líder OĽaNO Igor Matovič. Foto: SITA
10. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Strana okrem iného navrhuje, aby sa nezaplatenie faktúry do 30 dní po splatnosti stalo trestným činom.

Prioritou je zmena reštrukturalizácie

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) predloží na marcovú schôdzu parlamentu štyri návrhy zákonov na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku. Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii líder hnutia Igor Matovič. Podľa neho je prioritou najmä zmena reštrukturalizácie.

„Je to také nové slovo v slovenskom právnom poriadku, ale v poslednej dobe sa začalo príliš masívne využívať. Akosi záhadne touto reštrukturalizáciou prechádzajú firmy, ktoré sú spájané s vládnou stranou Smer,“ vyhlásil Matovič.

TIP na eBook: Rady pre živnostníkov ako neodísť do penzie s holým zadkom!

Obyčajní navrhujú, aby sa veritelia mohli pred začiatkom reštrukturalizácie rozhodnúť, či sa chcú stať majiteľmi svojho dlžníka. „Aby sme to teda personifikovali, či sa malí, drobní živnostníci chcú stať majiteľmi Váhostavu namiesto pána Širokého,“ poznamenal Matovič. Spomínaný návrh zákona podľa OĽaNO dramaticky posilní práva malých veriteľov.

„Umožňujeme im, aby si ako prioritnú možnosť pri reštrukturalizácii mohli zvoliť riešenie také, že sa vytvorí akciová spoločnosť, ktorej sa oni stanú akcionármi, a ktorá bude vlastniť toho svojho dlžníka,“ vysvetlil líder OĽaNO. 

Druhým kľúčovým problémom podľa obyčajných je neplatenie subdodávateľom. „Preto navrhujeme v súlade so smernicou Európskej komisie z mája minulého roku, aby bolo umožnené subdodávateľom, čiže tým malým drobným dodávateľom, požiadať priamo verejného obstarávateľa, zvyčajne štát alebo samosprávu, o to, aby im prostriedky boli priamo vyplácané,“ konštatoval Matovič. 

Nezaplatenie faktúry trestný čin

Bežnou módou na Slovensku za ostatných 25 rokov sa podľa OĽaNO stalo aj to, že veľké spoločnosti si vyberajú komu faktúry zaplatia a komu nie. Strana preto navrhuje, aby nezaplatenie faktúry do 30 dní po splatnosti, ak firma mala k dispozícii prostriedky, bolo trestný čin.

„Nechceme postihovať tých, ktorí sú v druhotnej platobnej neschopnosti kvôli tomu, že niekto druhý im nezaplatil. Chceme postihovať tých, ktorí si neprávom užívajú niečo, čo im vôbec nepatrí, čiže peniaze na účte majú. Majú k dispozícii peniaze na to, aby zaplatili svoje faktúry, svoje dlžoby voči ostatným,“ dodal Matovič. Štvrtý návrh zákona, ktorý predloží hnutie do parlamentu, upravuje povinnosť odviesť daň z pridanej hodnoty až po zaplatení faktúry od odberateľa.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X