Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

KOZ žiada rovnaký rodičovský príspevok pre všetky matky

KOZ žiada rovnaký rodičovský príspevok pre všetky matky
Ilustračné foto: Stock - photo
25. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR nesúhlasí s návrhom ministerstva práce a sociálnych vecí, aby sa obnovilo poskytovanie rodičovského príspevku v dvoch úrovniach.
 
Vyšší príspevok totiž majú podľa navrhovanej novely zákona o rodičovskom príspevku dostať tie matky, ktoré pred pôrodom pracovali a splnili podmienky nároku na materskú dávku.
 

Štátne dávky sa nemajú poskytovať selektívne, tvrdia odborári

„Zásadne nesúhlasíme, aby sa nárok na štátnu sociálnu dávku odvíjal od splnenia podmienok na dávku nemocenského poistenia,“ odkázali odborári ministerstvu. Štátne sociálne dávky sa majú podľa KOZ poskytovať všetkým občanom rovnako a v rovnakej výške.
 
Odborári tiež zásadne nesúhlasia s tým, aby sa pre matky, ktoré nezískali nárok na materskú dávku, rodičovský príspevok znížil zo súčasných 199,6 eura na 160 eur. „KOZ SR nepokladá v súčasnom období za vhodné obmedzovať príjmy rodičov starajúcich sa o maloleté deti,“ uviedli ako zásadnú pripomienku k novele zákona o rodičovskom príspevku. 
 

Za prácu majú byť vyššie dávky

Rezort práce však chce obnoviť poskytovanie rodičovského príspevku vo vyššej sume tým rodičom, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali a platili príspevky na nemocenské poistenie. Ak matka pred narodením dieťaťa nepracovala a preto nezískala nárok na materskú dávku, jej rodičovský príspevok klesne zo súčasných 199,6 eura na 160 eur. Matka, ktorá pred pôrodom pracovala a má preto nárok na materskú dávku, bude dostávať vyšší príspevok, ktorý dosiahne 260 eur. Rodičovský príspevok vo vyššej sume navrhuje ministerstvo poskytovať do dvoch rokov veku dieťaťa. 
 

Aj tieto zmeny možno Fico stopne

Vyšší rodičovský príspevok pre ženy, ktoré boli pred pôrodom nemocensky poistené a získali nárok na materskú dávku, zaviedla bývalá ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová. Od začiatku roka 2010 vyšší rodičovský príspevok dosahoval 256 eur a nižšia suma bola na úrovni 164,22 eura. Bývalý minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál od začiatku roka 2011 zaviedol jednotnú výšku príspevku v sume 190,1 eura pre všetky matky. Súčasne však Mihál umožnil, aby rodičovský príspevok dostávali aj pracujúce matky. 
 

 
Rezort práce a sociálnych vecí pôvodne navrhoval aj to, aby pracujúce ženy už nemali nárok na poberanie rodičovského príspevku. Tento návrh však začiatkom tohto mesiaca po týždni stopol premiér Robert Fico. „Zostáva právna úprava v takej podobe, v akej je,“ povedal. Predseda vlády tiež začiatkom júla pripustil, že vláda nakoniec zachová súčasnú právnu úpravu, podľa ktorej všetky matky dostávajú rovnakú výšku rodičovského príspevku bez ohľadu na to, či pred pôrodom pracovali alebo nie.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X