Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Manažéri slovenských firiem podľa KPMG veria v euro

Manažéri slovenských firiem podľa KPMG veria v euro
FreeDigitalPhotos.net
16. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Prijímanie a udržanie kvalifikovaných zamestnancov je pre spoločnosti v strednej a východnej Európe stále väčším problémom . 

Veľkým problémom v regióne je tieňová ekonomika

Manažéri slovenských firiem veria v euro, podporujú jadrovú energetiku a nespoliehajú sa na EÚ fondy. Zároveň si myslia, že vláda by mala hľadať prostriedky na podporu vzdelávania, vedy a inovácií, aby podporila konkurencieschopnosť krajiny. To sú hlavné zistenia najnovšieho prieskumu KPMG, ktorý sa uskutočnil v ôsmich krajinách strednej a východnej Európy.

Prijímanie a udržanie kvalifikovaných zamestnancov je stále väčším problémom pre spoločnosti v strednej a východnej Európe. Tento stav povedie podľa KPMG pravdepodobne k ďalšiemu rastu platov v roku 2015. Viac ako dve tretiny manažérov, teda 69 %, v regióne sa v prieskume vyjadrili, že plánujú zvýšiť platy zamestnancov v budúcom roku. Hlavnou hnacou silou pre zvýšenie platov je nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a tlak zo strany zamestnancov. Na Slovensku 54 % opýtaných neplánuje žiadne zmeny v tejto oblasti. 

V regióne si 75 % manažérov myslí, že tieňová ekonomika je problém, ktorý treba riešiť. Z jej foriem respondenti pokladajú za najpálčivejšie vyhýbanie sa daňovým povinnostiam utajovaním skutočných príjmov. Podvody v oblasti DPH považujú za vážny problém najčastejšie Slováci, Maďari a Estónci. 

Podľa prieskumu KPMG sa 43 % respondentov v regióne vyjadrilo, že ich príslušné vlády by mali hľadať spôsob, ako zvýšiť výdavky na vzdelávanie, vedu a inovácie do roku 2018. Veda jasne dominovala nad rastom infraštruktúry a výdavkami na zdravotný systém. Podpora vedy, vzdelávania a inovácií získala najväčšiu podporu na Slovensku a v Maďarsku. 

Kým prakticky nikto z respondentov prieskumu neverí v zánik eura, mnohí biznismeni predpovedajú našej mene po vstupe Litvy do eurozóny stabilné roky. V pozíciu eura silne veria najmä v Poľsku, vyjadrilo sa tak 62 % opýtaných. Na Slovensku v euro verí 48 % manažérov a v Estónsku 46 %. Podľa prieskumu KPMG 65 % litovských vedúcich pracovníkov priznalo, že obrat ich firiem závisí na financovaní z EÚ fondov. Slovensko v tomto ukazovateli dosiahlo 23 %. To je podľa KPMG najmenej zo zúčastnených krajín. 

Vzhľadom na pozitívne vnímanie budúceho rastu ekonomiky v krajinách strednej a východnej Európy 69 % vedúcich pracovníkov plánuje v rokoch 2015 až 2017 nové investície. Svoju činnosť sústredia najmä na domáce trhy a na susedné krajiny. Výsledky prieskumu ukázali silnú podporu jadrovej energetiky v Českej republike, vyjadrilo sa tak 77 % manažérov. Silná podpora jadrovej energetiky je aj na Slovensku, uviedlo to 66 % opýtaných. 

V septembri 2014 sa členské spoločnosti siete KPMG sa obrátili na manažérov v ôsmich krajinách strednej a východnej Európy, a to v ČR, Estónsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku, aby sa podelili o svoje názory na ich národné ekonomiky, euro, zahraničné investície, daňové prostredie, politiku odmeňovania a personálnu politiku v ich firmách. Na on-line prieskum odpovedalo 456 vedúcich pracovníkov, manažérov a majiteľov firiem.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X