Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nemocniciam hrozí, že nebudú mať na časť platov

Ilustračné foto: SITA
23. júla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Všeobecná zdravotná poisťovňa mala Asociácii nemocníc Slovenska deklarovať, že ak nebudú navýšené zdroje, zníži nemocniciam v poslednom kvartáli platby.

Aká bude situácia v poslednom štvrťroku, je nateraz otázne

Súčasné platby zdravotných poisťovní by mali konečne postačovať regionálnym nemocniciam združeným v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) na to, aby vykryli zákonom zvýšené mzdy svojich zamestnancov, ku ktorým museli pristúpiť od začiatku toho roka. Vyplýva to zo slov prezidenta ANS Mariána Petka

Ak však zdravotné poisťovne nedostanú od štátu niekoľkomiliónovú rezervu, v posledných troch mesiacoch roka by nemocnice mohli mať vážny problém. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) na poslednom rokovaní mala asociácii prisľúbiť, že nemocniciam nateraz platby znižovať nebude a ponechá ich v treťom kvartáli na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom štvrťroku, avšak bude to už formou preddavku.

Aká bude situácia v poslednom štvrťroku, je nateraz otázne. „Ak nenabehnú finančné prostriedky, ktoré boli prisľúbené z hľadiska navýšenia finančných zdrojov pravdepodobne zo štátneho rozpočtu, tak v štvrtom kvartáli nám bude z veľkej časti zobrané všetko to, čo sme mali navýšené od začiatku roku. Čiže dostali by sme sa na ceny ešte nižšie ako v decembri roku 2014,“ povedal Petko.

Pri takomto scenári by niektorým nemocniciam chýbala časť peňazí na mzdy. „Čo si myslíte, že urobia zamestnanci v prípade, že nedostanú výplaty? Podľa mňa je vysoko pravdepodobné, že keď nedôjde k riešeniu, asi vyhlásia štrajkovú pohotovosť,“ skonštatoval Petko. 

Štátna poisťovňa podľa jeho slov argumentovala tým, že je obchodnou spoločnosťou a nemôže ísť do straty. „Podľa ich tvrdení, by bol ich výpadok 66 mil. eur,“ uviedol Petko s tým, že je to prepočítané aj na štátne nemocnice. Petko okrem ANS vedie aj bardejovskú nemocnicu. Hovorí, že ak by nemocnica, ktorej šéfuje, dostala platby na úrovni decembra minulého roka, znamenalo by to pre nich mesačne o 40 tisíc eur menej oproti súčasnosti. 

Asociácia požiadala ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smer-SD) a predsedu parlamentného zdravotníckeho výboru Richarda Rašiho (Smer-SD) o stretnutie. „Požadujeme, aby bol naplnený verejný prísľub daný na odvetvovej tripartite, že peniaze prídu a budeme zároveň predsedu výboru Rašiho žiadať, pretože to môže ísť jedine pozmeňovacím zákonom do parlamentu, aby to riešil,“ povedal Petko. 

Asociácia nemocníc Slovenska združuje 67 malých a stredných nemocníc. Tieto zdravotnícke zariadenia zamestnávajú okolo 22 tisíc ľudí. Zdravotníckym zariadeniam od nového roka stúpli náklady po tom, čo zo zákona museli navýšiť mzdy lekárov a minimálnu mzdu.

Ročne na to potrebujú nemocnice o 20 mil. eur viac. Ministerstvo zdravotníctva a zdravotné poisťovne podpísali memorandum, v ktorom deklarujú, že všetky prostriedky, ktoré dodatočne prídu do systému, pravdepodobne cez zvýšenú platbu za poistencov štátu, poskytnú zdravotné poisťovne nemocniciam na vykrytie mzdových nákladov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X