Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nominálna mzda v septembri medziročne rástla

Nominálna mzda v septembri medziročne rástla
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Priemerná nominálna mesačná mzda sa v septembri tohto roka oproti tomu istému obdobiu vlaňajška zvýšila takmer vo všetkých odvetviach. 

Rástli aj reálne mzdy

Najvýraznejšie mzda stúpla v informačných a komunikačných činnostiach o 9,3 % na 1 760 eur. Smerom nahor išla aj v predaji a oprave motorových vozidiel o 5,9 % na 776 eur, priemysle o 4,3 % na 855 eur, stavebníctve o 3,7 % na 609 eur, ubytovaní o 2,4 % na 594 eur či vo veľkoobchode o 2,3 % na 768 eur.
 
Medziročne sa priemerná nominálna mzda zvýšila aj v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,8 % na 366 eur, doprave a skladovaní o 2,1 % na 763 eur a v maloobchode o 1,1 % na 565 eur. Pokles zaznamenalo len jedno odvetvie, a to vybrané trhové služby, kde sa znížila o 1,4 % na 805 eur.
 

 
Medziročne rástla vo väčšine odvetví aj priemerná reálna mesačná mzda. Výnimkou boli vybrané trhové služby, kde poklesla o 2,4 % a činnosti reštaurácií a pohostinstiev, v ktorých je nižšia o 0,2 %. Naopak oproti septembru 2012 rástla priemerná reálna mzda v informačných a komunikačných činnostiach o 8,2 %, predaji a oprave motorových vozidiel o 4,9 %, priemysle o 3,3 %, stavebníctve o 2,7 % a ubytovaní o 1,4 %. Polepšili si aj vo veľkoobchode o 1,3 %, v doprave a skladovaní o 1,1 % a v maloobchode o 0,1 %. 
 
Od začiatku roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa mzda v priemere zvýšila v predaji a oprave motorových vozidiel o 5,5 %, kde dosiahla 783 eur, priemysle o 4,1 % na 870 eur, ubytovaní o 2,8 % na 583 eur a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 2,5 % na 369 eur. Mzda stúpla aj v informačných a komunikačných činnostiach o 2,4 % na 1 734 eur, vybraných trhových službách o 2,2 % na 820 eur, veľkoobchode o 1,6 % na 764 eur, maloobchode o 1,3 % na 563 eur, doprave a skladovaní o 1,2 % na 746 eur a v stavebníctve o 0,8 % na 597 eur. 
 

 
Reálna mesačná mzda v priemere rástla medziročne v predaji a oprave motorových vozidiel o 3,7 %, priemysle o 2,4 %, ubytovaní o 1,1 %, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,8 %. Štatistiky ukazujú jej zvýšenie aj v informačných a komunikačných činnostiach o 0,7 % a vo vybraných trhových službách o 0,5 %. Na druhej strane jej pokles zaznamenali v stavebníctve o 0,9 %, doprave a skladovaní o 0,5 %, maloobchode o 0,4 % a vo veľkoobchode o 0,1 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X