Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Opozícii sa nepáči spôsob zavádzania daňových licencií

Opozícii sa nepáči spôsob zavádzania daňových licencií
Foto: SITA
29. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vláda podľa opozície obišla štandardný legislatívny proces.

Daňový zákon má desiatky pozmeňujúcich návrhov

Opozičné strany v parlamente kritizujú zmeny v zákone o dani z príjmov, pričom okrem samotného zvyšovania daní pre firmy sa opozícii nepáči aj legislatívny proces, ktorým vláda Roberta Fica nové opatrenia zavádza. „Takto možno získate pár eur pre štát navyše, ale množstvo ľudí príde o prácu,“ odkázal v piatkovej rozprave ministrovi financií Petrovi Kažimírovi poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. „Naozaj mám pocit, že žijem v absurdistane,“ skonštatovala ďalšia poslankyňa SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.
 

 
Ministerstvo financií totiž pôvodne na schôdzu národnej rady predložilo pomerne krátky zákon, ktorý bol následne rozšírený o desiatky pozmeňujúcich návrhov. Vláda tak podľa opozície obišla štandardný legislatívny proces. „Táto vláda, ktorá hovorí o svojej sociálnosti, likviduje malých podnikateľov. Naopak, podporuje veľké firmy a finančné skupiny,“ vyhlásil podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. 
 
Diskusiu o návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorá okrem iného upravuje aj zníženie dane z príjmov pre právnické osoby z 23 na 22 % a zavedenie takzvaných daňových licencií, odštartoval minister financií Peter Kažimír. „Ring je voľný,“ vyhlásil šéf rezortu financií na záver svojho vystúpenia v úvode štvrtého dňa 27. schôdze parlamentu, v ktorom predstavil plánované zmeny. Na daňových licenciách chce štát vyzbierať zhruba 112 mil. eur ročne. Pri započítaní oboch spomínaných opatrení by tak mal byť štát v pluse. 
 

 
Výška pripravovaných daňových licencií bude závisieť od výšky tržieb spoločnosti a od toho, či subjekt je alebo nie je platcom dane z pridanej hodnoty. Celkovo ministerstvo financií zavedie pre daňové licencie tri sadzby. Najnižšia sadzba je stanovená vo výške 480 eur za rok. Rezort financií navrhuje, aby neplatcovia dane z pridanej hodnoty platili daňovú licenciu vo výške 480 eur, platcovia dane z pridanej hodnoty vo výške 960 eur a pre všetky obchodné spoločnosti s tržbami vyššími ako pol milióna eur je výška licencie navrhovaná na 2 880 eur.
 
Daňovú licenciu si bude možné odpočítať z kladnej daňovej povinnosti v danom roku a ďalších troch rokoch. Prvýkrát sa budú licencie platiť v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014. 
 

 
Aktualizácia:

Možná prostiústavnosť

Novela zákona o dani z príjmov, ktorá okrem iného zavádza zníženie daní pre firmy z 23 na 22 % či takzvané daňové licencie, sa onedlho pravdepodobne ocitne na Ústavnom súde SR. Novela totiž podľa lídra hnutia Nova Daniela Lipšica spätne upravuje odpisy daňových strát. Takzvaná retroaktivita, alebo tiež spätná platnosť, je pritom podľa neho v rozpore s ústavou. Ako dodal Lipšic na piatkovom brífingu, o podaní novely na ústavný súd začne rokovať s ostatnými opozičnými stranami.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X