Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poľské mäso s obsahom antibiotík našli aj na Slovensku

Poľské mäso s obsahom antibiotík našli aj na Slovensku
Ilustračné foto: David Castillo Dominici, Stock - photo
1. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
PInšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) objavili v predaji poľské kuracie mäso s vysokým obsahom antibiotík.
 
Nevyhovujúce kuracie mäso našli pri kontrole v popradskej predajni JOMl com, s.r.o..
 

Poliaci už doma prešetrujú antibiotiká ako trestný čin

Pozitívny nález sa týkal 20 kilogramov nebalených chladených kuracích pŕs s dátumom spotreby do 25. júna 2013, ktoré obsahovali viac než trojnásobok povoleného množstva ciprofloxacinu a enrofloxacinu. „Kuracie mäso bolo dodané z Poľska od dodávateľa BB Marcin Borowicz, Ludźmierska 29, Nowy Targ,“ uvádza ŠVPS na svojej internetovej stránke. 
 
Inšpektori konali cielene na základe informácií, ktoré sa pred časom objavili v poľskej tlači o používaní antibiotík v poľských chovoch kurčiat. „Upozorňujeme spotrebiteľov, aby toto hydinové mäso nekonzumovali, ak ho majú zakúpené v domácnostiach, prípadne ho vrátili do predajne a požadovali náhradu,“ uvádza ŠVPS. 
 

 
„Poľská republika, ako členský štát Európskej únie, prijala systém veterinárnej kontroly a súvisiace legislatívne predpisy zhodne s legislatívou EÚ. V rámci tohto systému sú prísne kontrolované subjekty zaoberajúce sa chovom zvierat a výrobou potravín. V Poľskej republike nie sú tolerované porušenia týchto predpisov,“ reagovalo v pondelok Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. 
 

Kurací doping už stiahli z predaja

Hlavný veterinárny lekár Poľska v spojitosti s informáciami o používaní antibiotík pri chove zvierat podal na prokuratúru oznámenia o podozrení zo spáchania trestného činu. Zároveň informoval, že za posledné dva roky zrušil šesť koncesií na vykonávanie veľkoobchodnej činnosti s farmaceutickými veterinárnymi výrobkami. Nepoctiví podnikatelia v tejto oblasti nemôžu podľa neho počítať s akoukoľvek toleranciou veterinárnej inšpekcie. Hlavný veterinárny lekár stiahol z obratu 80 veterinárnych farmaceutických výrobkov, ktoré nespĺňali požiadavky farmaceutického práva. 
 
Ako ďalej uviedol, vykonávajú kontroly v 500 podnikoch zameraných na liečbu zvierat v Poľsku, v ktorých bol zistený najväčší obrat s antibiotikami na základe údajov, nazhromaždených veterinárnou inšpekciou od veľkoobchodov zaoberajúcich sa predajom farmaceutických veterinárnych výrobkov. Program Nulová tolerancia pre nelegálne používanie antibiotík je v Poľsku podľa hlavného veterinára realizovaný už niekoľko rokov. 
 
Enrofloxacin je syntetické chemoterapeutikum, patriace do skupiny fluoroquinolónov, ktoré sa používajú na liečbu ochorení spôsobených grampozitívnymi a gramnegatívnymi patogénmi u zvierat a ľudí. Vzhľadom na vysoký nárast rezistentných kmeňov baktérií voči fluoroquinolónom u ľudí, sa táto skupinu antibiotík neodporúča používať u potravinových zvierat, špeciálne hydiny.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X