Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poslanci v Petrovanoch odmietli 300 pracovných miest

Poslanci v Petrovanoch odmietli 300 pracovných miest
Ilustračné foto SITA
19. augusta 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zastupiteľstvo neschválilo predaj pozemkov na výstavbu zlievarne španielskej spoločnosti Funderia Condals S.A, hoci väčšina občanov obce v prieskume verejnej mienky investíciu podporila.

Španieli chceli postaviť zlievareň za 20 miliónov eur

Poslanci obecného zastupiteľstva v Petrovanoch v okrese Prešov odmietli predaj päťhektárového pozemku v priemyselnej zóne Hora španielskej spoločnosti Funderia Condals S.A. Firma tam chcela postaviť zlievareň za 20 miliónov eur a vytvoriť 300 nových pracovných miest. Poslanci sa tak rozhodli napriek tomu, že zámer predaja pozemkov už raz schválili. Nakoniec podľahli tlaku časti verejnosti, ktorá bola proti investičnému zámeru a nepočkali ani na výsledok posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA).

Starosta obce Ján Lenko pre agentúru SITA uviedol, že hlasovanie poslancov ho prekvapilo, ale podľa jeho slov, „každý hlasoval na základe svojho vedomia a svedomia“. Na zastupiteľstve sa zúčastnilo asi 40 ľudí z občianskej iniciatívy proti zlievarni, čo mohlo ovplyvniť rozhodovanie poslancov. Lenko potvrdil, že uznesenie zo zastupiteľstva podpíše, lebo nemá dôvod ho spochybniť. Proti predaju pozemkov pre spoločnosť Funderia Condals hlasovalo päť poslancov, jeden sa hlasovania zdržal. Starosta uviedol, že obec tak príde o príjmy z daní a pracovné miesta. Pozemky však môže predať inému investorovi a po dostavbe diaľničného privádzača na Košice sa môžu stať ešte lukratívnejšími. 

Rozhodnutie zastupiteľstva v Petrovanoch bolo prekvapením hlavne z toho dôvodu, že väčšina občanov obce sa v júlovom prieskume verejnej mienky k plánovanej výstavbe zlievarne vyjadrila kladne. V Petrovanoch žije zhruba 1 850 obyvateľov. Poslanci a dobrovoľníci s touto otázkou oslovili 942 dospelých obyvateľov obce, z prieskumu vyšlo, že za zlievareň je 600 občanov, proti výstavbe sa vyjadrilo 288 ľudí a 54 obyvateľov nevedelo zaujať jednoznačný postoj.

Prieskum urobili na základe dohody s investorom po jeho verejnej prezentácii projektu v obci. Verejnému zhromaždeniu predchádzala petícia proti zlievarni, pod ktorú sa podpísalo 520 ľudí, no nie všetci boli z Petrovian. Starosta potvrdil, že obec už oznámila španielskemu investorovi, že mu pozemky nepredá. Lenko uviedol, že nemá žiadnu odozvu, kde investor svoju investíciu plánuje presadiť. 

Spoločnosť Funderia Condals S.A pôvodne mala záujem postaviť zlievareň v priemyselnom parku IPZ Záborské, neďaleko Prešova. Priemyselný park vlastní mesto Prešov a obidve strany sa aj dohodli na podmienkach odkúpenia pozemkov a podpísali aj memorandum o spolupráci. Španieli však od svojho zámeru v júni odstúpili, čomu predchádzal silný odpor časti verejnosti a petícia občanov z Prešova a okolitých obcí Záborské a Dulová Ves s 2 300 podpismi. Zástupcovia španielskeho investora svoju investíciu predstavili ako modernú fabriku, ktorá by nezaťažila životné prostredie a prácu v nej malo postupne nájsť od 70 do 300 ľudí.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X