Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Priemerná mesačná mzda v novembri rástla vo väčšine odvetví

Nárast vykázala aj reálna mesačná mzda
13. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Výnimku tvorilo stavebníctvo a informačné a komunikačné činnosti, ktoré zaznamenali medziročný pokles priemernej mzdy.

Nárast vykázala aj reálna mesačná mzda

Priemerná nominálna mesačná mzda v novembri 2013 oproti tomu istému obdobiu predchádzajúceho roka vzrástla vo väčšine odvetví. V medziročnom porovnaní stúpla najviac v predaji a oprave motorových vozidiel o 5,8 %, pričom dosiahla 855 eur. V ubytovaní priemerná mzda vzrástla o 4 % na 603 eur a v doprave a skladovaní o 3,8 % na 842 eur.
 
Priemerná mzda rástla i v priemysle o 3,4 % na 1 021 eur, vo vybraných trhových službách o 2,5 % na 891 eur, veľkoobchode o 2,4 % na 843 eur, maloobchode o 2,2 % na 615 eur a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,8 % na 367 eur. Pracovníci si naopak pohoršili v stavebníctve, kde priemerná mesačná mzda klesla o 2,5 % na 636 eur a v informačných a komunikačných činnostiach o 0,9 % na 1 848 eur. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR. 
 

 
Rovnaké odvetvia zaznamenali i pokles priemernej reálnej mesačnej mzdy, ktorá sa v stavebníctve v medziročnom porovnaní znížila o 3 % a v informačných a komunikačných činnostiach o 1,4 %. Na druhej strane jej nárast evidujú štatistici v predaji a oprave motorových vozidiel o 5,3 %, ubytovaní o 3,5 %, doprave a skladovaní o 3,3 %, priemysle o 2,9 % a vo vybraných trhových službách o 2 %. Vyššia bola aj vo veľkoobchode o 1,9 %, maloobchode o 1,7 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,3 %. 
 

 
Mzda v priemere od začiatku minulého roka oproti tomu istému obdobiu roka 2012 stúpla v predaji a oprave motorových vozidiel o 5,7 %, kde dosiahla 791 eur, v priemysle o 4 % na 884 eur, v ubytovaní o 3 % na 585 eur, či v informačných a komunikačných činnostiach o 2,4 % na 1 748 eur. Priemerná mzda rástla aj vo vybraných trhových službách o 2 % na 826 eur, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1,9 % na 368 eur, vo veľkoobchode o 1,7 % na 772 eur, doprave a skladovaní o 1,7 % na 757 eur, maloobchode o 1,4 % na 568 eur a v stavebníctve o 0,8 % na 604 eur.
 
Nárast vykázala aj reálna mesačná mzda. V priemere od začiatku predchádzajúceho roka stúpla medziročne v predaji a oprave motorových vozidiel o 4,1 %, v priemysle o 2,5 %, ubytovaní o 1,5 %, informačných a komunikačných činnostiach o 0,9 %. Vyššia bola aj vo vybraných trhových službách o 0,5 %, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,4 %, vo veľkoobchode, v doprave a skladovaní rovnako o 0,2 %. Na druhej strane sa reálna mesačná mzda znížila v stavebníctve o 0,7 % a v maloobchode o 0,1 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X