Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát zachraňuje aj špekulantov, slušným podnikateľom hádže polená pod nohy

27. novembra 2015 Zdroj Podnikateľská aliancia Slovenska Tlačiť

Podnikatelia opäť vnímajú zhoršenie ekonomického prostredia na Slovensku pre beztrestné neplatenie faktúr, byrokraciu, korupciu a kriminalitu. Dobrým príkladom je riešenie kauzy Váhostav.

Vysporiadanie dlžôb jednej z najväčších slovenských stavebných firiem Váhostav-SK opäť prinieslo pochybnosti nad nestrannosťou a spravodlivosťou súdov a štátnych orgánov na Slovensku. Štátna spoločnosť Slovenská reštrukturalizačná, s.r.o. na svojej internetovej stránke zverejnila výzvu na predkladanie žiadostí o odkupovanie pohľadávok veriteľov voči Váhostavu.

Medzi veriteľmi, ktorí sú oprávnení podať žiadosť je aj niekoľko schránkových firiem so sídlom na Cypre či v Belize a tiež slovenská firma Lomark, za ktorou podľa médií majú stáť osoby, prepojené s Váhostavom alebo jeho majiteľom Jurajom Širokým. Predpokladáme, že ich pohľadávky voči Váhostavu vznikli účelovo, aby cez ne mohli ovplyvňovať reštrukturalizáciu firmy a ťažiť z nej. Schránkovým firmám teraz môže štátna firma podobne ako živnostníkom a ďalším veriteľom Váhostavu vyplatiť až 200-tisíc eur do úrovne polovice ich pohľadávky. Upozornila na to RTVS.

Veritelia vahostavu.jpg

Už v minulosti analytici upozorňovali na to, že kauza Váhostav by sa mala vyriešiť na úkor jeho akcionárov, ktorí by mali zaplatiť jeho dlhy namiesto veriteľov. Napriek tomu, že štát mohol Váhostav nechať splatiť svoje dlhy postupnými zrážkami zo štátnych zákaziek, ktoré vykonáva, rozhodol sa radšej vytvoriť ďalšiu štátnu firmu a špeciálny byrokratický proces, ktorý je živnou pôdou pre špekulácie, korupciu a klientelizmus. V tejto sieti dostanú peniaze od štátu dokonca aj schránkové firmy na Cypre a v Belize, ktoré si pohľadávky špekulatívne rozdelili, aby z nich tak dostali viac. Lomark napríklad odkúpil časť pohľadávky od firmy Efelan Trading.

Podnikatelia sú znepokojení tým, že na Slovensku sa opäť zvyšuje ekonomická kriminalita, rozmáha sa neplatenie faktúr, tunelovanie firiem, či výpalníctvo. Objavili sa dokonca informácie, že sa takýmto činnostiam venujú aj aktívni policajti, ktorí v prípade odhalenia ani nedostanú exemplárne tresty.

Na druhej strane štát mnohým podnikateľom bráni v podnikaní, sužuje ich zbytočnými byrokratickými predpismi a kontrolami. Tie podnikateľov často pokutujú za nepodstatné odchýlky od predpisov, pričom sú zjavné ich korupčné očakávania. Tí, ktorí sa voči tomu ohradia, neskôr čelia dodatočným problémom, šikanovaniu na úradoch alebo vylučovaniu zo štátnych tendrov.

V posledných mesiacoch sa na Slovensku objavilo niekoľko takýchto prípadov, v ktorých sú dôvodné podozrenia, že štátne orgány nepostupujú s dôrazom na spravodlivosť, rovnosť pred zákonom a rovnaké podmienky na podnikanie. Podnikateľom tak v podstate bránia v podnikaní, vytláčajú ich z krajiny, potláčajú konkurenciu a ohrozujú pracovné miesta na Slovensku. Možno napríklad spomenúť českú dopravnú firmu Regiojet alebo britský reťazec Tesco. Takýmto postupom štát vlastne zhoršuje životnú úroveň svojich občanov.

Vymáhateľnosť práva, funkčnosť súdnictva a uplatňovanie rovnosti pred zákonom boli položky, v ktorých podnikatelia zaznamenali najväčšie zhoršenie v Indexe podnikateľského prostredia. Výslovne dokonca uvádzali prípad zvýhodňovania firmy Váhostav pri riešení jej reštrukturalizácie, podobne ako v minulosti v prípade firiem Doprastav alebo TSS Grade. Tento index Podnikateľská aliancia Slovenska pripravuje na základe hodnotení podnikateľov už od roku 2001.

Výsledky posledného Indexu podnikateľského prostredia za 2. štvrťrok 2015 si môžete pozrieť tu:

Podnikatelia sa sťažujú na súdnictvo a zvýhodňovanie Váhostavu

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

byrokraciaChcem začať podnikaťPodnikampodnikateliaPodnikateľská aliancia SlovenskaVáhostav

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X