Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Švédsko testovalo 6-hodinový pracovný čas. Výsledky štúdie prekvapili

Produktivita, práca
ilustračné: thinkstockphotos.com
30. apríla 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.entrepreneur.com Tlačiť

Občerstvenie zdarma alebo voľné lístky do fitka už zrejme nie sú tým najlepším benefitom, aký môžete ponúknuť vašim zamestnancom. Ak chcete, aby sa zvýšila ich produktivita a boli šťastnejší, môžete sa inšpirovať nedávnym švédskym pokusom so 6-hodinovým pracovným časom.

Druhé najväčšie švédske mesto Göteborg nedávno uskutočnilo štúdiu, ktorej cieľom bolo testovanie 6-hodinového pracovného času a jeho vplyvu na zamestnancov. V štúdii, ktorá trvala 23 mesiacov, skúmali ošetrovateľky v zariadení pre starostlivosť o starých ľudí.

Zdravotná starostlivosť bude ohrozená, tvrdia sestry

Od februára 2015 do decembra 2016 sledovali vplyv kratšieho pracovného týždňa na 68 zamestnankýň, ktorých povolanie je všeobecne považované za vysoko stresujúce. Ošetrovateľkám pritom skrátili pracovný čas na 6 hodín denne, ich plat však ostal v pôvodnej výške.

Výsledky prekvapili

Výsledkom tohto skúmania bolo, že produktivita týchto pracovníčok v sledovanom období stúpla. Ďalším pozitívom bolo aj to, že ošetrovateľky si čerpali menej dní voľna a boli pravidelne šťastnejšie a energickejšie. Výsledky napokon ukázali, že zamestnankyne čerpali o 4,7 % menej dní na menocenskej v porovnaní s časom, kedy pracovali osem hodín denne.

Aktívna dovolenka s Ferratum rýchlou pôžičkou
Ferratum

Závery štúdie tiež odhalili, že v sledovaných mesiacoch vzrástol aj počet ošetrovateliek, ktoré mali energiu ešte aj ukončení služby. Tento údaj sa zvýšil z pôvodných 20 % na 50 %. Uvedený nárast energie mohol byť čiastočne spôsobený tým, že skupina žien pracujúcich len šesť hodín denne zaznamenala nárast fyzickej aktivity o 24 %.

„Nižší pocit únavy a viac fyzickej aktivity je hlavným zlepšením, ktoré priniesol 6-hodinový pracovný čas,“ uviedol Bengt Lorentzon, jeden z vedúcich štúdie.

Z výsledkov štúdie tiež vyplýva, že počas kratšej pracovnej doby si zamestnankyne lepšie plnili svoje povinnosti. Boli pritom šťastnejšie, zdravšie a pociťovali aj menej stresu. Na záver možno ešte spomenúť, že zamestnávatelia sa môžu obávať finančného dopadu v prípade kratšieho pracovného času u zamestnancov. Ak však nejde o biznisy, ktoré sú založené na zmenovom systéme, existuje veľká pravdepodobnosť nárastu produktivity u zamestnancov, ktorí pracujú len šesť hodín denne.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

K téme

Témy

pokuspracovný časšesť hodínštúdiaŠvédskovýsledky

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prieskumy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

21sep8:00Certifikovaný projektový manažér8:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

21sep8:00Certifikovaný projektový manažér8:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

21sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X