- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Prieskumy
- Švédsko testovalo 6-hodinový pracovný čas. Výsledky štúdie prekvapili
Švédsko testovalo 6-hodinový pracovný čas. Výsledky štúdie prekvapili
Občerstvenie zdarma alebo voľné lístky do fitka už zrejme nie sú tým najlepším benefitom, aký môžete ponúknuť vašim zamestnancom. Ak chcete, aby sa zvýšila ich produktivita a boli šťastnejší, môžete sa inšpirovať nedávnym švédskym pokusom so 6-hodinovým pracovným časom.
Druhé najväčšie švédske mesto Göteborg nedávno uskutočnilo štúdiu, ktorej cieľom bolo testovanie 6-hodinového pracovného času a jeho vplyvu na zamestnancov. V štúdii, ktorá trvala 23 mesiacov, skúmali ošetrovateľky v zariadení pre starostlivosť o starých ľudí.
Od februára 2015 do decembra 2016 sledovali vplyv kratšieho pracovného týždňa na 68 zamestnankýň, ktorých povolanie je všeobecne považované za vysoko stresujúce. Ošetrovateľkám pritom skrátili pracovný čas na 6 hodín denne, ich plat však ostal v pôvodnej výške.
Výsledky prekvapili
Výsledkom tohto skúmania bolo, že produktivita týchto pracovníčok v sledovanom období stúpla. Ďalším pozitívom bolo aj to, že ošetrovateľky si čerpali menej dní voľna a boli pravidelne šťastnejšie a energickejšie. Výsledky napokon ukázali, že zamestnankyne čerpali o 4,7 % menej dní na menocenskej v porovnaní s časom, kedy pracovali osem hodín denne.
Závery štúdie tiež odhalili, že v sledovaných mesiacoch vzrástol aj počet ošetrovateliek, ktoré mali energiu ešte aj ukončení služby. Tento údaj sa zvýšil z pôvodných 20 % na 50 %. Uvedený nárast energie mohol byť čiastočne spôsobený tým, že skupina žien pracujúcich len šesť hodín denne zaznamenala nárast fyzickej aktivity o 24 %.
„Nižší pocit únavy a viac fyzickej aktivity je hlavným zlepšením, ktoré priniesol 6-hodinový pracovný čas,“ uviedol Bengt Lorentzon, jeden z vedúcich štúdie.
Z výsledkov štúdie tiež vyplýva, že počas kratšej pracovnej doby si zamestnankyne lepšie plnili svoje povinnosti. Boli pritom šťastnejšie, zdravšie a pociťovali aj menej stresu. Na záver možno ešte spomenúť, že zamestnávatelia sa môžu obávať finančného dopadu v prípade kratšieho pracovného času u zamestnancov. Ak však nejde o biznisy, ktoré sú založené na zmenovom systéme, existuje veľká pravdepodobnosť nárastu produktivity u zamestnancov, ktorí pracujú len šesť hodín denne.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.