Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Svetová banka zhoršila prognózu globálneho rastu

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
11. júna 2015 Zdroj Reuters, SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Svetová banka zhoršila prognózu rastu svetovej ekonomiky a vyzvala krajiny, aby „si zapli pásy“ pri nastavení sa na nižšie ceny komodít a taktiež v súvislosti s blížiacim sa rastom úrokových sadzieb v USA.

Vyššie úrokové sadzby v USA môžu zvýšiť náklady na pôžičky aj inde vo svete

 Svetová banka vo svojej správe, ktorú zostavuje dvakrát ročne, predpokladá, že globálna ekonomika v tomto roku posilní o 2,8 %. Januárový odhad pritom počítal s rastom o 3 %.

Kaushik Basu, hlavný ekonóm Svetovej banky, vyjadril názor, že americký Federálny rezervný systém by mal odložiť zvyšovanie sadzieb do budúceho roka a vyhnúť sa tak volatilite výmenných kurzov mien a zhoršeniu globálneho hospodárskeho rastu.

Svetová banka uviedla, že nižšie ceny komodít, predovšetkým zhruba štyridsaťpercentný pokles cien ropy od minulého roka, poškodili exportérov komodít viac, ako sa očakávalo. Banka taktiež varovala krajiny, aby sa pripravili na vyššie úrokové sadzby v USA, pričom by mohli stúpnuť náklady pre rozvíjajúce sa ekonomiky na požičiavanie si. 

Banka zhoršila prognózu rastu americkej ekonomiky. Tá by si mala v tomto roku polepšiť o 2,7 %, hoci januárová prognóza počítala s rastom vo výške 3,2 %. V budúcom roku by mala ekonomika USA posilniť o 2,8 %, pričom podľa predchádzajúcej prognózy mala americká ekonomika v budúcom roku posilniť o 3 %. 

eBook: 

Rozvíjajúce sa ekonomiky by si mali podľa Svetovej banky v tomto roku pripísať 4,4 %, kým januárový odhad bol vo výške 4,8 %. Banka poukázala na očakávanú recesiu v Rusku a v Brazílii.

Rýchlejší rast však banka očakáva v prípade Indie. Indická ekonomika by mala byť najrýchlejšie rastúcou veľkou ekonomikou a v tomto roku by si mala pripísať 7,5 %. Predchádzajúca prognóza počítala s rastom vo výške 6,4 %.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Riadenie stavebného projektu (vecné, organizačné, časové a nákladové plánovanie projektu)6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Daňový špeciál: DPH a DZP v roku 2018 v praktických príkladoch6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X