Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Uzávierkové operácie v jednoduchom účtovníctve

Uzávierkové operácie v jednoduchom účtovníctve
Fotobanka Pixmac
24. februára 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Je tu koniec účtovného roku. Viete aké uzávierkové operácie v jednoduchom účtovníctve musí živnostník zvládnu? Dozviete sa v dnešnej časti seriálu.

Prinášame ďalšiu časť z nášho seriálu Jednoduché účtovníctvo za rok 2014 zvládnem sám

Náš živnostník Adam Sklár začína uzatvárať účtovníctvo nakoľko prišiel koniec roka 2014. Čaká ho „účtovné obdobie“ kedy musí zvládnuť uzatvorenie celého účtovníctva.

Uzatvátanie jednoduchého účtovníctva

Stravné

Nášmu fiktívnemu živnostníkovi sa v októbri minuli stravné poukážky, preto si objednal ďalšie, ktoré spotrebuje do konca roka. Zaevidovanie v knihe záväzkov a v knihe cenín a takisto zaúčtovanie úhrady a spotreby do peňažného denníka urobil podľa minulého príkladu bez problémov.

Tak isto zaúčtoval spotrebu podľa knihy cenín aj v nasledujúcich mesiacoch – November a December. Ďalšie stravné poukážky si musí kúpiť hneď začiatkom januára 2015.

PHL a paušálna náhrada

Nákup PHL a paušálnu náhradu za km zaúčtoval v decembri podobne ako v novembri na základe knihy jázd. Začiatkom januára si náš živnostník splnil oznamovaciu povinnosť a odhlásil motorové vozidlo z evidencie na Daňovom úrade ku 31.12.2014 a do 2.2.2015 podal Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a do tohto termínu aj zaplatil Daň z motorových vozidiel za rok 2014. Táto daň ako jedna z mála daní bude výdavkom ovplyvňujúcim základ dane, ale až v roku 2015.

A teraz môže pán Sklár začať robiť posledné úkony, aby mohol uzavrieť účtovníctvo.

Uzávierkové účtovné operácie v jednoduchom účtovníctve

Zaúčtovanie odpisov dlhodobého hmotného a nehmotného majetku

Odpisy za rok 2014 zaúčtuje podľa odpisového plánu (dlhodob. nehmot. majetok, dlhodob. hmot. majetok) pomernou časťou podľa počtu mesiacov odkedy bol majetok zaradený do používania. Zväčša je to od dátumu nákupu – v niektorých prípadoch je majetok zaradený do používania neskôr alebo skôr, ako bol zaplatený – začiatok odpisovania je od dátumu zaradenia do používania.

Do peňažného denníka výdavok za odpisy zaradíme interným dokladom do stĺpca výdaje ovplyvňujúce základ dane OSTATNÉ VÝDAJE.

Zaúčtovanie spotreby elektrickej energie a nákladov na kúrenie v predajni

Náš živnostník zriadil predajňu v garáži rodinného domu a pretože si nebol istý efektivitou predajne, nechal v tejto časti pôvodný spoločný rozvod elektriny a kúrenia spolu s rodinným domom. Celková plocha obchodných priestorov je jednou štvrtinou plochy rodinného domu. Takým pomerom, teda jednou štvrtinou, pán Sklár uplatní náklady na elektrickú energiu a kúrenie interným dokladom do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane do stĺpca SLUŽBY.

Podkladom pre tento výdavok bude pre neho faktúra za elektrickú energiu a za kúrenie za celý rodinný dom pre pána Sklára ako súkromnú osobu a rozpis výpočtu – kľúč podľa ktorého vypočítal pomernú časť (celková suma faktúry/ 4). Tieto dokumenty je nutné priložiť k internému dokladu.

Inventarizácie

Skladová inventarizácia tovaru, materiálu a drobného majetku

Ku dňu 31.12. je potrebné, aby pán Sklár za pomoci svojho zamestnanca urobil fyzickú inventúru majetku – teda tovaru, materiál, drobného aj dlhodobého majetku a porovnal výsledok tejto inventúry so stavmi zásob evidovanými na skladových kartách a na kartách majetku.

O inventarizácii majetku vyhotoví inventarizačný záznam na základe jednotlivých inventúrnych súpisov majetku, tovaru, materiálu. Ak zistí rozdiel, bude o ňom účtovať v uzávierkových operáciách – v prípade zásob znížením výdavkov za zásoby do výšky škody, ak nebola škoda nahradená napr. poistným plnením.

Ak škoda bola hradená poistným plnením, výdavky neznižujeme, plnenie z poisťovne je však príjem ovplyvňujúci základ dane v stĺpci OSTATNÉ PRÍJMY.

Inventarizácia pokladne – hotovosti

Nie je tu myslená iba ERP – hotovosť v nej je evidovaná v samotnej pokladni, ale pod pojmom pokladňa vnímame všetky peniaze živnostníka, ktoré nepoužil na nákup a úhradu výdavkov spojených s podnikaním, ktoré nevložil na účet alebo si ich nevybral ako osobnú spotrebu, teda hotovosť, ktorá je evidovaná v Peňažnom denníku v stĺpci Zostatok hotovosť € + Zostatok hotovosť CZK (prípadne iné pokladne v cudzích menách).

O inventarizácii pokladne tiež pán Sklár vyhotoví inventarizačný záznam a súpis (stav pokladneinv. zápisinv. súpis).

Od 1.1.2014 sa peňažné prostriedky v hotovosti inventarizujú len ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Dokladová inventarizácia

Poslednou inventúrou, ktorú musí pán Sklár urobiť, je dokladová inventarizácia – to znamená kontrolu dokladov (či ich má živnostník fyzicky uložené, či sú zaúčtované so správnym dátumom a so správnymi sumami).

V tejto chvíli má pán Sklár možnosť opraviť prípadné chyby v účtovaní. Napríklad pri kontrole svojich dokladov pán Sklár zistil, že nemal zaúčtované bankové poplatky, ktoré doplnil do peňažného denníka. Tým sa mu poposúvali čísla bankových dokladov (BU 14/xx) – tieto musel opraviť následne aj v úhradách pohľadávok a záväzkov v Knihách pohľadávok a záväzkov.

Ak má všetky doklady a zaúčtovania v poriadku, môže vytlačiť Knihu pohľadávok, Knihu záväzkov a peňažný denník.

Pán Sklár účtoval v účtovných knihách:

  • knihe pohľadávok o vystavených faktúrach za elektroinštalačné služby,
  • knihe záväzkov o prijatých faktúrach za prijaté služby reklamné, telekomunikačné, za elektroinštalačný tovar a materiál, za pomocný materiál, tiež o záväzkoch na preddavky zdravotného poistenia, na mzdu a odvody na sociálne poistenie zamestnanca.
  • tiež v hlavnej účtovnej knihe jednoduchého účtovníctva: peňažnom denníku o úhradách pohľadávok a záväzkov, nákupoch v hotovosti alebo platených kartou, resp. cez bankový účet, o interných dokladoch – teda o všetkých finančných pohyboch v hotovosti, v banke alebo formou cenín.

A ešte nesmie zabudnúť na Knihu dlhodobého hmotného a nehmotného majetku (ide vlastne o súbor kariet so súčtom hodnoty majetku), kde eviduje tento majetok a tiež ich odpisy a zostatkovú hodnotu.

V prípade účtovania v účtovnom softvéri a pre väčšiu prehľadnosť je možné vytlačiť Pokladničnú knihu, knihu bankových dokladov a zoznam interných dokladov, ale nie je to nutné, pretože to obsahuje v podstate Peňažný denník.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikám ako dôchodcaPodnikám ako študentPodnikám na internetePodnikám na materskejPodnikám popri práciPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Jednoduché účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X