Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V Bratislave je zákaz pitia alkoholu vo vybraných lokalitách

Bratislava určila presné miesta, kde je zakázané piť alkohol, platí to od 15. júla
SITA/AP
7. júla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Nové všeobecne záväzné nariadenie mesta o zákaze požívania alkoholických nápojov na verejne prístupných miesta bude platiť od 15. júla.

Od 15. júla 2014 je Bratislave zákaz pitia alkoholu na vybraných lokalitách

Pitie alkoholu na verejných priestranstvách v Bratislave opäť upravuje nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN). V nových pravidlách, ktoré budú platiť od 15. júla, sú presne vymenované miesta, na ktorých je pitie alkoholu zakázané. Nariadenie mesta po novom zakazuje alkohol napríklad na konkrétnych námestiach v Bratislave, v parkoch, pred supermarketmi či obchodnými centrami i v niektorých vnútroblokoch.

 

 

Nové pravidlá naďalej zakazujú piť alkohol v blízkostí škôl a školských zariadení, cintorínov a zdravotníckych zariadení. Popíjať alkohol sa nesmie ani pri kostoloch, detských ihriskách a po novom i na zástavkách a nástupištiach mestskej hromadnej dopravy. Verejné priestranstvá, kde je podľa nového nariadenia alkohol zakázaný budú neskôr označovať piktogramy a značky. Podľa vedenia mesta, pri príprave pravidiel na reguláciu pitia alkoholu na verejnosti sa inšpirovali v susednej Prahe.

 

Zákaz o pití alkoholu na verejne prístupných miestach sa však nevzťahuje na terasy a vonkajšie sedenia reštaurácií alebo stravovacích zariadení. Alkohol nové nariadenie povoľuje aj na podujatiach, ktoré organizuje hlavné mesto alebo mestské časti či na predajných alebo propagačných podujatiach organizovaných so súhlasom bratislavskej radnice alebo mestských častí. Na námestí v centre mesta sa napríklad každoročne organizujú populárne Vianočné trhy a sú tu i terasy reštaurácií, kde by nebolo účelné pitie alkoholu zakázať. Takáto výnimka v nových pravidlách sa však nepozdávala mestskému poslancovi Jozefovi Uhlerovi (SDKÚ-DS), ktorý upozornil na to, že podľa nového VZN sa mesto stavia do akejsi významnejšej pozície oproti niekomu inému. „Ak mesto organizuje akciu, tak v zmysle paragrafu 2 odsek jedna neexistuje zákaz. Ak ju organizuje niekto iný, tak ten zákaz platí,“ vysvetlil Uhler s tým, že podľa neho to nie je v poriadku.

 

Novým VZN mesto reaguje na protest prokurátora a mení tým nariadenie z roku 2013 i na vlaňajšie zmeny v zákone. Prokurátor totiž mestu vyčítal napríklad to, že zákaz alebo obmedzenie predaja, podávania alebo požívania alkoholických nápojov sa nemôže týkať plošne všetkých verejne prístupných miest. Podľa prokurátora majú byť tieto miesta určené jasne a presne tak, aby o tom nevznikli žiadne pochybnosti a verejnosť musí mať možnosť oboznámiť sa s miestami, kde je alkohol zakázaný. Prokurátor mestu vyčítal tiež výnimku zo zákazu, ktorá predaj a pitie alkoholu povoľuje na akciách organizovaných mestom či mestskými časťami. Podľa neho výnimku zo zákazu zákon neumožňoval. Medzičasom sa však zákon zmenil a určenie takejto výnimky z nariadeného zákazu povolil.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X