Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Veritelia o budúcnosti Váhostavu rozhodnú koncom apríla

8. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Konkurz by znamenal prepustenie všetkých 1 500 zamestnancov, ktorých Váhostav zamestnáva priamo alebo prostredníctvom svojich dcérskych spoločností.

V prípade neschválenia návrhu čaká Váhostav konkurz 

Veritelia spoločnosti Váhostav – SK, a.s. budú o návrhu reštrukturalizačného plánu firmy rozhodovať koncom apríla. Správkyňa reštrukturalizácie totiž zvolala schôdzu veriteľov, kde sa má o návrhu hlasovať, na štvrtok 30. apríla. Návrh reštrukturalizačného plánu uplynulý týždeň odobril výbor veriteľov s odporúčaním, aby ho veritelia schválili.

Podľa generálneho riaditeľa firmy Mariána Moravčíka v prípade neschválenia návrhu čaká Váhostav konkurz. „A to znamená nielen nevyplatenie 15 % pre živnostníkov a firmy, ale prepustíme aj všetkých 1 500 zamestnancov, ktorých Váhostav zamestnáva priamo alebo prostredníctvom svojich dcérskych spoločností,“ tvrdí.

Druhou možnosťou je, že veritelia návrh plánu schvália, po čom by ešte muselo nasledovať jeho odobrenie súdom. „Ak sa tak stane, začneme ho riadne plniť,“ konštatoval Moravčík. 

Do reštrukturalizácie je prihlásených 706 veriteľov

Nezabezpečených nepodriadených nepodmienených veriteľov, teda firiem, ktoré dodávali Váhostavu tovary a služby, je 689. Tvrdenia o vyše 1 200 veriteľoch sa tak podľa Moravčíka nezakladajú na pravde. 

Celkové navrhované uspokojenie všetkých veriteľov Váhostavu predstavuje 32,3 % a spoločnosť by im v rámci reštrukturalizácie vyplatila takmer 44 mil. eur. Nároky nezabezpečených veriteľov majú byť uspokojené na úrovni 15 %. Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe Váhostavu, ak by spoločnosť skončila v konkurze, z nevyplatených faktúr by pravdepodobne nedostali vôbec nič. 

Spoločnosť Váhostav – SK, a. s. bola založená vo februári 1993 a so svojím predchodcom má vyše šesťdesiatročnú históriu. Základné imanie firmy je 20 mil. eur, jej akcionárom je spoločnosť Finasist, a. s. veľkopodnikateľa Juraja Širokého. Spoločnosť má súčasný názov od apríla 2001, dovtedy fungovala pod menom Prvá slovenská tunelárska, a. s.

Sídlo mala najprv v Bratislave, od apríla 2000 v Žiline a od júla 2014 opäť v Bratislave. V spletitej štruktúre vlastníkov Váhostavu sú Druhá strategická, a. s., Prvá strategická, a. s., ako aj štyri schránkové firmy na Novom Zélande a dve na Cypre i päť fyzických osôb z Kostariky.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X