Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vysporiadanie daňového preplatku

Zdesený muž sediaci za stolom so založenými rukami
Fotobanka Pixmac
4. decembra 2014 Zdroj Podnikam.SK, SC Tlačiť

Ak vám vznikol preplatok na dani, môžete požiadať vrátenie daňového preplatku. 2015, 2016 aj ďalšie roky umožňujú vyplatenie, ale správca dane pri vrátení daňového preplatku musí postupovať podľa daňového poriadku, ktorý podrobne upravuje postupnosť použitia preplatku dane. V nasledujúcom článku sa zameriame na objasnenie postupnosti použitia daňového preplatku zo strany správcu dane, kedy sa vyplácajú daňové preplatky a aké sú spôsoby pre vyplatenie daňového preplatku.

Čo je daňový preplatok?

 • platba, ktorá prevyšuje splatnú daň,
 • daňový preplatok vznikne po úhrade sumy dane, ktorá je zaplatená v lehote jej splatnosti, a ktorá prevyšuje splatnú daň.

Poznámka: Problematika daňového preplatku a s ním súvisiaceho úroku je upravená v zákone č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“).

Použitie daňového preplatku

Postupnosť použitia daňového preplatku na prípadné daňové nedoplatky daňového subjektu ako aj postup vrátenia daňového preplatku upravuje ustanovenie § 79 daňového poriadku.
Preplatok na dani z príjmu za rok 2015 alebo za roky 2016 a ďalej sa riadi podobnými pravidlami.

 1. Správca dane použije daňový preplatok na úhradu exekučných nákladov a hotových výdavkov, potom na úhradu daňového nedoplatku, splatného preddavku na daň, nedoplatku na cle a nedoplatku na iných platbách s najstarším dátumom splatnosti v čase prijatia platby.
  1. Ak v čase prijatia platby existuje viacero daňových nedoplatkov, splatných preddavkov na daň a nedoplatkov na iných platbách s rovnakým dátumom splatnosti, prijatá platba sa použije na ich úhradu v poradí podľa ich výšky vzostupne,
  2. ak správca dane daňový preplatok použije na úhradu daňového nedoplatku, považuje sa za deň vyplatenia daňového nedoplatku deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku; tým je určený aj deň výplaty daňového nedoplatku pre výpočet úroku z omeškania podľa §156 daňového poriadku.
   Správca dane vyrozumie daňového dlžníka o tejto skutočnosti.
 2. Ak nemožno použiť daňový preplatok podľa predchádzajúceho bodu, možno túto platbu použiť na kompenzáciu daňového nedoplatku, splatného preddavku na daň, nedoplatku na cle a nedoplatku na iných platbách u iného správcu dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad.
  Správca dane má povinnosť informovať daňový subjekt o použití daňového preplatku.
 3. Ak po použití daňového preplatku podľa bodov 1 a 2 zostane suma daňového preplatku, správca dane na základe žiadosti daňového subjektu zvyšnú sumu daňového preplatku preúčtuje na daňovú pohľadávku alebo nesplatný preddavok na daň.
 4. Ak po preúčtovaní daňového preplatku zostane ešte nejaká suma daňového preplatku, môže daňový subjekt požiadať správcu dane o vrátenie tejto sumy. V takomto prípade správca dane túto sumu daňového preplatku vráti v lehote do 30 dní od doručenia žiadosti o jeho vrátenie, ale len v prípade, ak je väčší ako 5 eur.
  Poznámka: Ak suma preplatku je menšia ako 5 eur, správca dane tento daňový preplatok nevráti.

V prípade vrátenia daňového preplatku na dani z príjmu a na dani z motorových vozidiel je lehota ustanovená osobitne a správca dane vráti preplatky na týchto daniach najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, najneskôr však v termíne do 40 dní od dňa vzniku daňového preplatku. Ak správca dane vyhovie žiadosti o vrátenie daňového preplatku v plnom rozsahu, rozhodnutie nevydáva.

 • Vyplácanie preplatku možno uskutočniť len na základe žiadosti o jeho vrátenie, ktorá musí byť podaná v lehote pre zánik práva vyrubiť daň. Žiadosť o vrátenie preplatku na dani z príjmov nepodlieha správnemu poplatku.
 • Ak správca dane vráti daňový preplatok až po ustanovenej lehote, je povinný v lehote do 15 dní od vrátenia daňového preplatku rozhodnúť o priznaní úroku ako sankciu v prospech daňového subjektu za jeho oneskorené vrátenie.
 • Na vrátenie daňového preplatku sa vzťahuje lehota na zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane, táto lehota je 5-ročná. Ak v tejto lehote daňový subjekt nepodá žiadosť o vrátenie daňového preplatku, po uplynutí tejto lehoty zaniká nárok na vrátenie preplatku dane. Naďalej je však možnosť započítania tohto daňového preplatku pri podaní daňového priznania aj po lehote zániku nároku na jeho vrátenie.
 • Za deň vrátenia preplatku sa považuje deň, keď bola suma tohto preplatku odpísaná z účtu správcu dane, pričom banka je povinná daňovníkovi oznámiť deň, keď došlo k odpísaná platby z účtu správcu dane.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X