Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Živnostníci chcú výrazné zvýšenie limitu na paušálne výdavky

Zmeny v rámci spotrebiteľských úverov otvárajú čierny trh
14. apríla 2016 Tlačiť

Slovenský živnostenský zväz (SŽZ) bude presadzovať zavedenie možnosti uplatniť si paušálne výdavky na úrovni 40 % a pre remeselníkov 60 % do výšky obratu 49 790 eur. Ide o hranicu obratu, od ktorej živnostníkom vzniká povinnosť byť platcom dane z pridanej hodnoty.

Okrem toho by si mohli živnostníci spolu s paušálnymi výdavkami ako výdavok aj naďalej uplatniť aj zdravotné a sociálne odvody. Pre agentúru SITA to uviedla generálna sekretárka SŽZ Viola Kromerová. Pri takejto výške ročného obratu by 40-percentné paušálne výdavky predstavovali 19 916 eur a 60-percentné paušálne výdavky pre remeselníkov by boli na úrovni 29 874 eur.

Predchádzajúca vláda Roberta Fica jednotné 40-percentné paušálne výdavky od roku 2013 ohraničila maximálnou mesačnou výškou 420 eur, čo predstavuje 5040 eur ročne. Takýto strop na paušálne výdavky tak živnostník dosiahne už pri obrate 12 600 eur. K paušálnym výdavkov si môže živnostník ako výdavok pripočítať ešte zaplatené odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. „Maximálna výška povolených paušálnych výdavkov 5040 eur, plus odvody do poisťovní, je úplne nevyhovujúca,“ uviedla Kromerová.

Predstaviteľka živnostenského zväzu upozornila na to, že pred tohtoročnými parlamentnými voľbami sa slovo živnostníci skloňovalo veľmi často a dosť nádejne. „Dnes však v programovom vyhlásení vlády čítame konkrétne snáď len jednu vetu – zvýšenie limitu na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov,“ netajila Kromerová rozčarovanie nad vládnym programom. Upozornila pritom na to, že paušálne výdavky sa netýkajú všetkých živnostníkov a využívajú ich najmä podnikatelia, ktorí nemajú materiálové náklady, veľmi malé firmy a začínajúci podnikatelia. „Osobitná kategória sú samostatne zárobkovo činné osoby podnikajúce s duševným vlastníctvom, ako sú poradcovia, advokáti, novinári, či účtovníci,“ dodala.

Súčasťou programového vyhlásenia sa stalo avizované zvýšenie limitu na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov, avšak bez ďalších konkrétnejších informácií. O koľko by sa mohol limit paušálnych výdavkov zvýšiť, neprezradil v stredu po rokovaní vlády ani minister financií Peter Kažimír. Má sa o tom ešte rokovať. „Je to princíp, ktorý sme si dohodli v koaličnej rade. Samozrejme, predpokladám, že v spolupráci s rezortom práce pristúpime k príprave zákona a budeme, samozrejme, rokovať v prvom rade so zástupcami živnostníkov a malých podnikateľov. Je to všetko otázka rokovania, ktoré je pred nami,“ dodal šéf rezortu financií.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X