Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa zmenia podmienky investičnej pomoci od 1. 1. 2021?

investičná pomoc
investičná pomoc Foto: Getty Images
30. decembra 2020 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Ing. Lenka FalatováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Vláda schválila novelu nariadenia, ktorým sa ustanovujú podmienky na poskytnutie investičnej pomoci, maximálna intenzita investičnej pomoci a maximálna výška investičnej pomoci v regiónoch Slovenskej republiky. Niektoré podmienky na poskytnutie investičnej pomoci pre spoločnosti, ktoré sa o takúto podporu zo strany štátu ešte iba budú potenciálne uchádzať, sa dočasne zmiernia.

Novela nariadenia reaguje na aktuálnu situáciu spôsobenú pandémiou ochorenia COVID-19 a je súčasťou legislatívnych zmien v oblasti investičnej pomoci. Vzhľadom na akútnu potrebu podpory hospodárskeho rozvoja v súvislosti s ozdravením ekonomiky, novela nariadenia dočasne zmierňuje niektoré vybrané podmienky na poskytnutie investičnej pomoci v prospech nových investícií, ktoré sa budú o investičnú pomoc potenciálne uchádzať. Zároveň sa na základe aplikačnej praxe upravujú niektoré ustanovenia. Novela napríklad znižuje podmienku dosiahnutia minimálneho percentuálneho podielu nových strojov, prístrojov a zariadení o 10 %, ďalej minimálna výška hodnoty obstaraného dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku sa znižuje na polovicu a rovnako klesne aj minimálny počet vytvorených nových pracovných miest.

V konaniach o poskytnutí pomoci začatých od 1. januára 2021 do 31. decembra 2021 pritom bude po novom platiť, že zaradenie okresov sa síce bude vyhodnocovať na základe miery nezamestnanosti ako doposiaľ, avšak už polročne. Novela nariadenia tiež reflektuje na potrebnú podporu transformácie regiónu Horná Nitra, a to tým, že do roku 2023 sa bude okres Prievidza, z pohľadu podmienok na poskytnutie investičnej pomoci, posudzovať ako „najmenej rozvinutý okres.

Prechodné ustanovenia súvisiace s mimoriadnou situáciou spôsobenou šírením ochorenia COVID-19 účinné od 1. januára 2021

Ak prijímateľ investičnej pomoci nebol podľa rozhodnutia o poskytnutí investičnej pomoci vydaného do 31. decembra 2020 povinný do 12. marca 2020 splniť podmienku

  • minimálnej výšky podielu nových strojov, prístrojov a zariadení určených na výrobné účely na obstaranom dlhodobom hmotnom majetku a dlhodobom nehmotnom majetku podľa prílohy č. 1, sa táto podmienka znižuje o 10 %,
  • maximálneho podielu obstaraných strojov, prístrojov a zariadení v priemyselnej výrobe, ktoré môžu byť umiestnené v doplnkových miestach realizácie investičného zámeru podľa § 7, sa táto podmienka zvyšuje na 40 % obstarávacej ceny všetkých obstaraných strojov, prístrojov a zariadení, ktoré sú zahrnuté do oprávnených nákladov investičného zámeru, na ktoré je investičná pomoc poskytnutá.

V konaniach o poskytnutí investičnej pomoci začatých od 1. januára 2021 do 31. decembra 2021 sa

  • miera nezamestnanosti v okrese hlavného miesta realizácie investičného zámeru a miera nezamestnanosti s ním susediacich okresov podľa § 2 ods. 5 a 6 posudzuje podľa miery nezamestnanosti v kalendárnom polroku, ktorý predchádza kalendárnemu polroku, v ktorom bola na ministerstvo hospodárstva doručená žiadosť o investičnú pomoc,
  • minimálna výška hodnoty obstaraného dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku podľa príloh č. 1 až 3 znižuje na polovicu,
  • minimálny počet vytvorených nových pracovných miest podľa príloh č. 1 až 3 znižuje na polovicu,
  • maximálny podiel obstaraných strojov, prístrojov a zariadení v priemyselnej výrobe, ktoré môžu byť umiestnené v doplnkových miestach realizácie investičného zámeru podľa § 7 zvyšuje na 40 % obstarávacej ceny  všetkých obstaraných strojov, prístrojov a zariadení, ktoré sú zahrnuté do oprávnených nákladov investičného zámeru, na ktoré je investičná pomoc poskytnutá.

Prechodné ustanovenia sa aplikujú na konkrétne podmienky, ak tieto nebol prijímateľ investičnej pomoci podľa rozhodnutia o poskytnutí investičnej pomoci vydaného do 31. decembra 2020 povinný splniť do 12. marca 2020.
Podmienka dosiahnutia minimálneho percentuálneho podielu nových strojov, prístrojov a zariadení sa znižuje o 10 %. Ekonomický dopad aktuálnej situácie môže viesť k zníženiu predpokladaných objemov produkcie, prípadne k zníženiu cien technológií. Táto zmena pomôže investorom sa s danou situáciou vysporiadať vo vzťahu k investičnej pomoci efektívnejšie.

Podmienka maximálneho podielu obstaraných strojov, prístrojov a zariadení v priemyselnej výrobe, ktoré môžu byť umiestnené v doplnkových miestach realizácie investičného zámeru podľa § 7 sa zvyšuje na 40 % obstarávacej ceny všetkých obstaraných strojov, prístrojov a zariadení, ktoré sú zahrnuté do oprávnených nákladov investičného zámeru, na ktoré je investičná pomoc poskytnutá. Prijímateľom investičnej pomoci je tak umožnená väčšia flexibilita vo vzťahu s dodávateľským reťazcom.

Prechodné ustanovenie súvisiace s transformáciou regiónu Horná Nitra účinné od 1. januára 2021

Prechodné ustanovenie sa týka konaní o poskytnutí investičnej pomoci začatých od 1. januára 2021 do 31. decembra 2023. V súvislosti s transformáciou regiónu Hornej Nitry bude okres Prievidza, z pohľadu
podmienok na poskytnutie investičnej pomoci, dočasne posudzovaný tak, ako okresy patriace do skupiny najmenej rozvinutých okresov. Zmena spočívajúca v dočasnom zmiernení podmienok na poskytnutie investičnej pomoci v okrese Prievidza reflektuje na potrebu zvýšenej podpory rozvoja transformujúceho sa regiónu.

Nariadenie nadobúda účinnosť od 1. januára 2021.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

investičná pomocrok 2021spravodajstvo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X