Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Hotelieri sa sťažujú na podmienky podnikania

Ilustračné foto: SITA
21. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zväz hotelov a reštaurácií vyzval otvoreným listom premiéra Roberta Fica, aby v spolupráci s ministerstvami prijali opatrenia na podporu podnikania.

Podnikanie v sektore upravuje viac ako 700 legislatívnych opatrení

Podnikateľské prostredie je pre prevádzkovateľov hotelov a reštaurácií stále nepriaznivejšie a situácia sa stáva pre mnohých z nich neúnosnou. Konštatoval to v otvorenom liste pre premiéra Roberta Fica prezident Zväzu hotelov a reštaurácií (ZHR) SR Patrik Bočkay. Hotelieri zároveň vyzvali predsedu vlády, aby v spolupráci s ďalšími rezortmi prijal opatrenia na podporu odvetvia, ako aj podnikateľov v iných segmentoch.

Ako sa píše v liste, viac ako 90 % podnikov poskytujúcich ubytovacie a stravovacie služby sú mikro a malé podniky. Priamo v ubytovacích a stravovacích službách je zamestnaných viac ako 119 tisíc osôb.

„Výška investícií, ktoré sa investovali do zariadení z dôvodu zvýšenia konkurencieschopnosti a kvality služieb, dosiahla v poslednom desaťročí porovnateľnú výšku ako veľké investície v iných priemyselných odvetviach, a to bez nároku na akékoľvek daňové alebo iné úľavy,“ vyhlásil Bočkay. 

Neúnosná regulácia, prebujnelá byrokracia

Hotelieri apelujú na Fica, že napriek výške investícií, či počtu zamestnaných osôb sa venuje malá pozornosť odvetviu. „Práve naopak, v posledných rokoch sme svedkami neustále sa sťažujúcich podmienok na podnikanie. Úroveň regulácie a opatrení prijatých jednotlivými rezortmi a slovenskou vládou sa stáva neúnosnou,“ upozornil Bočkay.

Zároveň priblížil, že podnikanie v spomínanej brandži upravuje viac ako 700 legislatívnych opatrení, pričom ho riadia všetky rezorty bez akejkoľvek koordinácie. „Ako sa majú títo mikro, malí a strední podnikatelia vyrovnať s touto neúmernou záťažou? Prečo Vláda SR prijíma rozhodnutia nad rámec povinností, ktoré sú prijímané v Bruseli? Máme konkrétne na mysli opatrenia týkajúce sa ochrany osobných údajov, označovania alergénov v potravinách, zmlúv uzatváraných na diaľku a množstvo ďalších opatrení prijímaných parlamentom u nás doma, ktoré nás znevýhodňujú v tomto konkurenčnom prostredí,“ dodal prezident zväzu. 

Na služby cestovného ruchu chcú nižšiu DPH

Slovensko sa v tomto roku podľa hotelierov zaradilo k trom krajinám v rámci EÚ, ktoré neuplatňujú zníženú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané služby cestovného ruchu. „Len pre informáciu uvádzame, že okrem Slovenska sú v tomto „exkluzívnom klube“ Veľká Británia a Dánsko, pričom vo Veľkej Británii sa vedie aktívna diskusia zameraná práve na zníženie sadzby DPH,“ podotkol Bočkay. 

Jediným aktívnym opatrením, ktoré bolo na Slovensku od krízy v roku 2009 prijaté, je podľa ZHR Zákon o podpore cestovného ruchu. „Tento krok bol jednoznačne pozitívnym krokom na podporu cestovného ruchu. Okolité krajiny neustále prijímajú opatrenia, ktoré smerujú do zlepšenia podnikateľského prostredia, predovšetkým do cestovného ruchu. Prijaté opatrenia sa im vracajú v podobe rastu počtu nielen domácich, ale predovšetkým zahraničných návštevníkov, znižovania nezamestnanosti a zamestnávania mladých ľudí,“ argumentujú hotelieri. 

Počty návštevníkov Slovenska výrazne poklesli

Chýbajúce podporné opatrenia sa odrazili podľa ZHR aj na výsledkoch za ostatný rok, kedy počty návštevníkov na Slovensku v porovnaní s rokom 2013 výrazne poklesli. „Slovensko sa dlhodobo pohybuje na chvoste Európy vo viacerých ukazovateľoch a nedokáže tak profitovať z potenciálu, ktorý cestovný ruch umožňuje. Slovensko, ako jediná krajina Európy, nedokázalo v minulom roku zužitkovať rastúci dopyt po službách v cestovnom ruchu či už európskych alebo iných návštevníkov,“ poznamenal Bočkay. 

Návrhy na zlepšenie podmienok podnikania predniesli hotelieri pri návrhu Stratégie rozvoja cestovného ruchu SR do roku 2020. „Od prijatia tejto stratégie ubehli takmer dva roky a musíme skonštatovať, že do tohto času nebola zrealizovaná žiadna úloha definovaná v tomto materiáli, ktorá by daný stav zlepšila,“ uzavrel Bočkay.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X