Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kúpiť podiel v elektrárňach je pre štát výhodné, tvrdí Pavlis

Kúpiť podiel v Slovenských elektrárňach je pre štát výhodné, tvrdí Pavlis
Elektráreň Mochovce. Foto: SITA
27. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Nateraz platí, že štát zatiaľ do celého procesu predaja nebude vstupovať. 

Tento rok sa celý proces predaja 66 % akcií elektrární zrejme nestihne

Kúpa 66-percentného podielu Slovenských elektrární je podľa ministra hospodárstva Pavla Pavlisa z podnikateľského hľadiska pre štát výhodná. Nateraz však platí, že štát zatiaľ do celého procesu predaja majoritného podielu, ktorý chce predať jeho vlastník, taliansky Enel, nebude vstupovať.

„Ja som povedal svoj názor, za ktorým si stojím, že najlepšie sa kupujú spoločnosti, ktoré sú v problémoch, a možno že takýto stav je aj teraz. Z podnikateľského hľadiska si myslím, že je výhodné kúpiť podiel v Slovenských elektrárňach. Samozrejme, že to naráža na dohodu o cene, naráža to aj na možnosti štátneho rozpočtu. Otázka je stále otvorená. Štát môže stále do tohto procesu vstúpiť,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Pavlis.

Záujem prejavili záujem štyria uchádzači

Minister v rozhovore potvrdil, že o predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární prejavili záujem štyria uchádzači. Enel by mal ich ponuky vyhodnotiť do konca apríla. Podľa ministra Pavlisa však nebude také jednoduché ukončiť proces predaja. „Celý proces nebude jednoduché uzatvoriť, keďže v sebe zahŕňa aj určité kontrakty, záväzky, doplatky. Myslím si, že do konca roka to asi Enel ani nestihne,“ dodal Pavlis. 

Pred ukončením celého procesu predaja bude podľa ministra potrebné napríklad doriešiť otázku doplatku či nedoplatku za privatizáciu Slovenských elektrární. Štát žiada od Enelu doplatok za privatizáciu vo výške 226 miliónov eur. V súčasnosti sa však o tejto otázke nerokuje.

„Konkrétne sme sa ešte nepohli z miesta. Samozrejme, iný názor má na túto vec Enel. Naše stanoviská sa zatiaľ ešte nezhodli. Verím tomu, že budeme hľadať také riešenia, ktoré budú vzájomne prospešné. Z pohľadu vykonávateľa akcionárskych práv ma neteší, že tak dlho sa ťahá privatizácia, ktorá, si myslím, že nebola najšťastnejšie nastavená, o čom svedčí aj to, že sa tie spory vedú tak dlho,“ konštatoval Pavlis. 

Zatiaľ nie je známe, kto všetko o majoritný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny, prejavil záujem. Len dvaja uchádzači priznali záujem, a to česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH). 

Cena je stále otázna

Vedenie spoločnosti Enel začiatkom júla minulého roka odsúhlasilo predaj svojho podielu v Slovenských elektrárňach. Okrem toho spoločnosť odsúhlasila predaj aktív v Rumunsku. Predaj aktív na Slovensku a v Rumunsku je súčasťou širšieho plánu predaja aktív v hodnote 6 mld. eur.

Tento program sa začal v roku 2013 a jeho cieľom je zníženie dlhu spoločnosti. Otázne stále zostáva, koľko bude Enel za svoj podiel v elektrárňach pýtať. Známe je len to, že predajom Slovenských elektrární a aktív v Rumunsku by chceli Taliani získať aspoň 4,4 miliardy eur. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. 

TIPY na eBooky: 

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X