Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Matkám s deťmi do 6 rokov by mohli dotovať 90% mzdy

Matkám s deťmi do 6 rokov by mohli dotovať 90% mzdy
Fotobanka Pixmac
19. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vláda chce podporiť aj detské kútiky vo firmách.

Podmienkou podpory má byť zmluva na neurčitý čas

Kabinet chce okrem toho podporiť vytvorenie nového pracovného miesta pre matky s deťmi do desiatich rokov. Ak firma podľa premiéra Roberta Fica zamestná matku s dieťaťom do 6 rokov, vláda preplatí zamestnávateľom počas desiatich mesiacov 90 percent z celkovej ceny práce vypočítanej najviac z priemernej mzdy na Slovensku.

Pri vytvorení nového pracovného miesta pre matku s dieťaťom od 6 do 10 rokov plánuje kabinet zamestnávateľom preplatiť 50 percent z celkovej ceny práce vyrátanej najviac z priemernej mzdy na Slovensku. 

Ako upresnil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, podmienkou bude to, aby dostali matky od zamestnávateľa zmluvu na neurčitý čas. Ďalším obmedzením bude, že jedna firma bude môcť vytvoriť najviac 10 takýchto pracovných miest.

Minister práce očakáva do 5 tisíc pracovných miest

Minister práce očakáva, že by sa mohlo vďaka takejto podpore štátu vytvoriť do 5 tisíc pracovných miest pre matky s deťmi. Richter verí, že zamestnávatelia budú mať o projekt záujem. „Prvé reakcie boli veľmi pozitívne,“ povedal.

Vyčlenené prostriedky podľa ministra pôjdu z Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia a musia sa vyčerpať do konca tohto roka. „Sme pripravení nadviazať novým projektom na nové programovacie obdobie,“ dodal.

Vláda pripravuje aj projekt, ktorým chce podporiť vytváranie tzv. detských kútikov vo firmách. Ako na tlačovej besede uviedol premiér Robert Fico, ide o prvé opatrenie z pripravovaného druhého sociálneho balíčka.

Ak dá firma podľa Fica k dispozícii priestor na vytvorenie takéhoto detského kútika, vláda zaplatí kvalifikovaného pracovníka, ktorý sa bude o deti starať a neinvestičný materiál na zabezpečenie detského kútika, ako napríklad hračky pre deti. Na projekt, ktorý by sa mal začať vo februári alebo marci tohto roka, vláda vyčlenila 23 mil. eur.

Aktualizácia:

„Doteraz bolo skoro nemožné zriadiť detský kútik vzhľadom na hygienické predpisy a ďalšiu legislatívu, čo predstavovalo aj dodatočné finančné náklady pri realizácii takýchto projektov v rámci firiem. Otázne je, či vláda SR bude nápomocná aj pri odstránení týchto administratívnych prekážok, nielen prostredníctvom poskytnutých finančných prostriedkov, reagovala na návrhy vlády podpredsedníčka Platformy žien Slovenska (PŽS) jaroslava Lukačovičová. 

Udržateľnosť projektu je otázna

Podľa platformy je zároveň otázna aj udržateľnost projektu, nakoľko prostriedky z eurofondov budú poskytnuté na dobu určitú a zamestnávateľ musí ženu zamestnať na dobu neurčitú. Hoci tento nástroj krátkodobo  vyrieši problém zamestnanosti žien, vytvára tlak a dodatočné náklady zamestnávateľom. Preto by tento nástroj podpory mal benefitovať obe strany z dlhodobého hľadiska.

„Kritická situácia je najmä so zamestnávaním žien, ktoré majú dieťa do troch rokov. Nedostatok jaslí a predškolských zariadení  a nízky rodičovský príspevok predstavuje systémové problémy v sociálnej politike, ktoré by mala vláda SR začať riešiť. Platforma preto vyzýva na širší dialóg k tejto problematike,“ dodala Lukačovičová.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X