Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nemocnice sa pripravujú na možné hromadné prepúšťanie

Nemocnice sa pripravujú na možné hromadné prepúšťanie
Ilustračné foto: SITA
4. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dôvodom je nenavýšenie finančných prostriedkov od zdravotných poisťovní.

Prepúšťanie by sa mohlo dotknúť vyše dvetisíc zamestnancov

Regionálne nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) sa pre nenavýšenie finančných prostriedkov od zdravotných poisťovní pripravujú na prípadné hromadné prepúšťanie a od 1. apríla hrozia aj rušením niektorých lôžkových oddelení. Prepúšťanie v 66 nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach po celom Slovensku, ktoré zamestnávajú približne 25 000 ľudí, by sa podľa prezidenta asociácie Mariána Petka mohlo dotknúť vyše dvetisíc zamestnancov.

„Chýbajúce finančné prostriedky sú zhruba na úrovni 20 miliónov eur, len na dofinancovanie zvýšených nákladov na zvýšenie platov. Napriek rokovaniam na úrovni ministerstva zdravotníctva, ministerstva financií a zdravotných poisťovní sa situácia v ničom nezlepšila a zatiaľ žiadne ďalšie finančné prostriedky do systému neprišli, čo reálne od apríla 2015 ohrozuje chod týchto nemocníc,“ povedal Petko s tým, že Rada Asociácie nemocníc Slovenka v stredu odporučila svojim členom, aby budúci týždeň začali rokovať s riaditeľmi okresných úradov práce o možnom hromadnom prepúšťaní v týchto nemocniciach.

„Okrem toho by muselo dôjsť k deleniu úväzkov zamestnancov a je vysoká pravdepodobnosť, že aj rušeniu niektorých oddelení, čo by už následne postihlo aj pacienta,“ dodal Marián Petko po stredajšom zasadaní Rady ANS v Martine. 

V prvej fáze by prišli na rad chronické alebo dlhodobé oddelenia

Ak by došlo k rušeniu lôžkových oddelení, v prvej fáze by podľa Petka prišli na rad nie akútne, ale chronické alebo dlhodobé oddelenia. „Pretože akútne oddelenia, kde sa poskytuje neodkladná zdravotná starostlivosť, nemocnice musia zabezpečiť. Išlo by teda skôr o oddelenia dlhodobo chorých a niektoré rehabilitačné oddelenia, čiže určite nie chirurgické, ARO, intenzívne oddelenia, lebo tam by bol ten postih pacientov obrovský,“ povedal šéf asociácie nemocníc. 

Ako Petko ďalej uviedol, nemocnice združené v ANS nie sú proti zvyšovaniu platov, v januári však niektoré nemali ani na úhradu liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu. „Štát v zmysle platnej legislatívy nám nariadil zvýšiť platy lekárov zákonom o lekároch a všetkých ostatných zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov v zmysle Zákonníka práce. My nie sme proti zvyšovaniu platov, no na druhej strane nie sú zabezpečené finančné prostriedky od zdravotných poisťovní. A tým, že za január 2015 väčšina nemocníc vykázala stratu, tak sa zhoršuje aj platobná disciplína týchto nemocníc a to hlavne za úhradu liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu a v krátkej dobe by prišlo aj k zhoršeniu platobnej disciplíny voči sociálnej poisťovni,“ upozornil. 

Všetky tri zdravotné poisťovne podľa Petka deklarovali, že navýšené zdroje, ktoré by od štátu dostali, posunú nemocniciam. „A my sme deklarovali, že tieto peniaze použijeme na zvyšovanie platov. Preto iniciujeme čo najskôr stretnutie s ministrom zdravotníctva, kde sa dúfame tento problém definitívne dorieši a nemocnice združené v ANS budú dofinancované z dôvodu ich zvýšených nákladov na zvýšené platy všetkých pracovníkov v týchto nemocniciach. V našej žiadosti upozorňujeme ministra zdravotníctva, že v prípade, že nedôjde k doriešeniu tohto problému aj napriek tomu, že nám opakovane dával verejný prísľub, že dofinancovanie bude, hrozí od apríla sociálny nepokoj v týchto nemocniciach,“ dodal Petko. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X