Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nemocnice žiadajú uvoľnenie 50 miliónovej rezervy

Ilustračné foto: SITA
4. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Inak hrozí zatváranie lôžkových oddelení a prepustenie dvoch tisícok ľudí.

Rezerva bola do rozpočtu na tento rok zapracovaná až dodatočne

Len niečo vyše mesiaca od účinnosti nového štátneho rozpočtu predstavitelia nemocníc žiadajú uvoľnenie 50 miliónovej rezervy, ktorá bola v rozpočte určená na krytie prípadných strát z hospodárenia zdravotníckych zariadení v rámci verejnej správy.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) tvrdí, že uvoľnenie rezervy je nevyhnutné vzhľadom na zákonné požiadavky spojené so zvýšením minimálnej mzdy a platov lekárov od 1. januára 2015. Ak sa tak nestane, podľa asociácie hrozí zatváranie lôžkových oddelení a prepustenie až dvoch tisícok zamestnancov.

Predstavitelia ANS v utorok o potrebe dofinancovania rokovali aj s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom a predsedom zdravotníckeho parlamentného výboru Richardom Rašim. „Rokovanie potvrdilo, že je potrebné navýšenie finančných zdrojov pre nemocnice združené v ANS vo výške zhruba 20 mil. eur. Celkovo je v rezorte zdravotníctva potrebných na navýšenie zákonných požiadaviek približne 60 až 70 mil. eur,“ píše asociácia v tlačovom vyhlásení.

Konštruktívne riešenie problému nedostatočného objemu finančných prostriedkov by podľa zástupcov nemocníc mohlo priniesť rokovanie odvetvovej tripartity, ktoré je na programe budúci týždeň. „V prípade, že na rokovaní nedôjde k dohode, existuje reálne riziko, že nemocnice združené v ANS pristúpia ku spomínanému prepúšťaniu zamestnancov a zatváraniu lôžkových oddelení,“ dodáva vo vyhlásení asociácia. ANS pritom združuje 61 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení, ktoré zamestnávajú približne 20 tis. ľudí. 

Spomínaná 50-miliónová rezerva určená na krytie strát nemocníc bola pritom do rozpočtu na tento rok zapracovaná až dodatočne v rámci rokovania v Národnej rade SR. Pôvodný návrh rozpočtu totiž predpokladal, že nemocnice budú mať vyrovnané hospodárenie, čo sa nevyhlo ani kritike zo strany opozície. Minister financií Peter Kažimír napokon k rozpočtovaniu rezervy pristúpil s tým, že ak budú nemocnice hospodáriť lepšie, môžu sa tieto zdroje využiť napríklad na investície v zdravotníctve.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X