Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Počet nehôd hlásených z PZP vlani klesol

Počet nehôd hlásených z PZP vlani klesol
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Aj napriek tomu, že povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel je povinné zo zákona, v minulom roku jazdilo bez neho po slovenských cestách 208 tisíc áut.

Odhad dlhodobo nepoistených vozidiel je 60 tisíc

Ani v minulom roku sa vodičom dopravné nehody na cestách nevyhýbali, avšak ich počet klesol. Podľa štatistiky Slovenskej kancelárie poisťovateľov majitelia áut vlani nahlásili 122 491 poistných udalostí plnených z povinného zmluvného poistenia (PZP). V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to pokles o 331 hlásení.

ČSOB Poisťovňa v tejto oblasti zaznamenala viacero hlásení, ako napríklad zrážku auta s vlakom či diviakom. Poistencom vyplatila z povinného zmluvného poistenia tisícky eur. „Povinné zmluvné poistenie je poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou auta. Povinnosť mať tento druh poistenia ukladá majiteľom áut zákon a malo by ho mať každé vozidlo,“ skonštatovala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová. 

Aj napriek tomu, že povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel je povinné zo zákona, v minulom roku jazdilo bez neho po slovenských cestách 208 tisíc áut. Ako povedal výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete, evidujú ročne 200 tisíc podaní na okresné úrady pre porušenie zákona. Ide o vozidlá, na ktoré nebolo v určitom období uzatvorené poistenie. „Odhad dlhodobo nepoistených vozidiel je 60 tisíc,“ povedal pre agentúru SITA Fekete. 

Slovenská kancelária poisťovateľov evidovala na konci minulého roka necelých 2,52 mil. poistených vozidiel. Avšak celkový počet registrovaných vozidiel podľa štatistík ministerstva vnútra bol takmer 2,73 milióna. Všetky vozidlá podliehajú povinnosti poistiť ich.

No nie každý majiteľ vozidla si túto povinnosť podľa kancelárie splní, resp. po zániku poistenia sa hneď nepoistí. Vodičovi, ktorý nemá zákonné poistenie, môže polícia udeliť pokutu. Ak takéto auto spôsobí škodu, tak sa hradí z poistného garančného fondu spravovaného Slovenskou kanceláriou poisťovateľov, pričom ročne má hlásených niekoľko tisíc takýchto škôd.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X