Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci vlaňajší pokles cien príliš nevnímali

Slováci vlaňajší pokles cien príliš nevnímali
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
5. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Viac ako tri pätiny Slovákov tvrdia, že ceny tovarov a služieb v našich obchodoch vlani vzrástli.

Podľa toho, čo nakupujeme, hodnotíme aj infláciu

Slováci oficiálnym štatistikám a prognózam zrejme príliš neveria. Dokazujú to aj čísla týkajúce sa inflácie. Hoci spotrebiteľské ceny v minulom roku na Slovensku podľa štatistikov historicky prvýkrát medziročne klesli o 0,1 %, viac ako tri pätiny Slovákov tvrdia, že ceny tovarov a služieb v našich obchodoch vlani vzrástli. Ich zníženie naopak vnímalo iba 11 % ľudí, ktorí sa zúčastnili najnovšieho spotrebiteľského barometra Štatistického úradu SR.

„Dôvodom je fenomén zvaný pocitová inflácia, ktorá je vždy vyššia ako tá skutočná. Máme totiž tendenciu pokles cien takmer nevnímať a rast cien naopak zveličovať,“ komentuje tieto čísla analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Vnímanie cien je okrem toho podľa nej vždy subjektívne a závisí od zloženia nákupného košíka každého z nás. „Pretože vždy nájdeme v obchodoch tovary, ktorých ceny rastú a tiež výrobky, ktorých ceny klesajú. A podľa toho, čo nakupujeme, hodnotíme aj infláciu,“ dodáva. 

Iné to nie je ani s očakávaním vývoja spotrebiteľských cien v tomto roku. Hoci oficiálne prognózy rezortu financií či centrálnej banky hovoria skôr o ich pokračujúcej stagnácii, Slováci sú presvedčení, že ceny budú rásť. V prieskume Štatistického úradu SR sa tak vyslovilo až 58 % opýtaných.

Podľa Glasovej však nie je vylúčené, že spotrebiteľské ceny v tomto roku napokon mierne vzrastú. Aj keď sa tak však stane, hovoríme podľa analytičky Poštovej banky iba o desatinách percenta. „Brzdou cenového rastu totiž budú nižšie ceny energií a doznievajúce efekty lacnejšej ropy,“ tvrdí. 

Pesimizmus Slovákov pritom mierne prevláda aj pri očakávanom vývoji na trhu práce, hoci oficiálne prognózy opäť hovoria niečo iné a nezamestnanosť by podľa nich mala naďalej klesať. V prieskume sa však až 35 % opýtaných vyjadrilo, že nezamestnanosť podľa nich v tomto roku stúpne.

Tých, ktorí veria prognózam, že nezamestnanosť klesne, bolo len 28 %. Podobné to je aj v prípade očakávanej finančnej situácie domácností. Hoci reálne mzdy by mali pokračovať v raste, až 57 % Slovákov si myslí, že ich finančná situácia sa nezmení, 22 % dokonca predpokladá zhoršenie. 

Očakávania týkajúce sa našej finančnej situácie totiž podľa Glasovej vo veľkej miere závisia od minulého vývoja. „A napriek zlepšujúcej sa situácii na trhu práce stále platí, že nezamestnanosť u nás je pomerne vysoká a na úroveň priemernej mzdy v našom hospodárstve si nesiahnu až približne dve tretiny Slovákov zamestnaných na plný pracovný úväzok,“ konštatuje analytička Poštovej banky.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X