Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zákon o odbornom vzdelávaní ukráti malých podnikateľov

Zákon o odbornom vzdelávaní ukráti malých a stredných podnikateľov
Zľava: Štátny tajomník MH SR Martin Chren a minister hospodárstva Juraj Miškov poèas spoloènej tlaèovej besedy, kde Martin Chren oficiálne oznámil, že konèí vo funkcii štátneho tajomníka MH SR a bude pôsobi ako poslanec NR SR. Bratislava, 17. február 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková Nezaradení poslanci Martin Chren a Juraj Miškov. Foto: SITA
28. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

„Remeselníkovi sa neoplatí zapojiť sa do duálneho vzdelávania, pretože ho čaká množstvo byrokracie,“ upozornil poslanec Martin Chren.

Len štyria zo 100 žiakov vykonávajú odbornú prax

Zákon o odbornom vzdelávaní podľa nezaradeného poslanca Juraja Miškova (Skok) neublíži, ale reálne ani nepomôže. Ako povedal na tlačovej besede, návrh ministerstva školstva, o ktorom začal parlament rokovať v utorok, je šitý na mieru niekoľkým najväčším firmám, ktoré z neho budú profitovať.

„Malí a strední podnikatelia budú návrhom ukrátení. Veľké firmy sú dôležité, ale už dnes majú možnosť byť zapojené do duálneho vzdelávania. Malé a stredné firmy sú chrbticou ekonomiky, predložený zákon im nepomáha,“ povedal s tým, že strana Skok predstaví vlastný zákon.

Poslanec Martin Chren upozornil, že dnes len štyria zo 100 žiakov vykonávajú odbornú prax. Predložený zákon súčasnému stavu podľa neho nepomôže.

„Zákon je postavený tak, že ak chce zamestnávateľ školiť žiakov, musí uzavrieť zmluvu so stavovskou komorou, školou a žiakom, musí odovzdať sedem potvrdení zo Sociálnej poisťovne, obchodného registra a ďalších inštitúcií. Remeselníkovi sa teda neoplatí zapojiť sa do duálneho vzdelávania, pretože ho čaká množstvo byrokracie,“ upozornil.

Podľa neho veľké firmy si na to môžu zriadiť celé oddelenia. 

Chren tiež kritizoval, že cieľom zákona je motivovať stredné odborné školy, aby spolupracovali pri praxi študentov s firmami. „Ak sa však škola zapojí, tak sa jej bude krátiť normatív na žiaka. Školám sa neoplatí zapájať sa do spolupráce,“ dodal. 

Z každej školy len traja žiaci

Poslanec Jozef Kollár upozornil, že do projektu sa má prvý rok zapojiť 1 500 žiakov. Z toho podľa neho vyplýva, že z každej školy to budú len traja žiaci. Upozornil tiež, že vláda v zákone predpokladá veľké finančné stimuly na žiaka, ktoré majú motivovať firmy, aby sa zapojili do duálneho systému. Reálny stimul bude však nižší ako vláda avizuje. 

Cieľom zákona o odbornom vzdelávaní je pripraviť novú komplexnú právnu úpravu celej problematiky odborného vzdelávania a prípravy v stredných odborných školách. Návrh upravuje typy stredných odborných škôl, overenie spôsobilosti zamestnávateľa poskytovať praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania a dáva legislatívny rámec duálnemu vzdelávaniu. Inšpiráciou pre ministerstvo školstva boli pozitívne skúsenosti s duálnym vzdelávaním v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku, ako aj pôsobenie firiem z týchto krajín na Slovensku.

Novým zákonom chce ministerstvo školstva reagovať na meniace sa potreby trhu práce. Zabezpečiť to chcú úzkou spoluprácou odborných škôl so všetkými zainteresovanými subjektmi, a to so štátnou správou, územnou samosprávou, zamestnávateľmi, stavovskými a profesijnými organizáciami a zástupcami zamestnancov.

V systéme duálneho vzdelávania sa žiak pripravuje na výkon povolania či odborných činností podľa konkrétnych potrieb a požiadaviek zamestnávateľa. Žiak tak absolvuje praktické vyučovanie priamo u zamestnávateľa. 

Aktualizácia:

Návrh zákona o odbornom vzdelávaní v utorok parlament posunul do druhého čítania. Novým zákonom chce ministerstvo školstva reagovať na meniace sa potreby trhu práce. Zabezpečiť to chcú úzkou spoluprácou odborných škôl so všetkými zainteresovanými subjektmi, a to so štátnou správou, územnou samosprávou, zamestnávateľmi, stavovskými a profesijnými organizáciami a zástupcami zamestnancov. 

Proti sú aj zamestnávatelia

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) upozorňuje, že v podobe, v akej bol zákon predložený, je reálne nevykonateľný. Motivácia k vstupu zamestnávateľa do procesu duálneho vzdelávania musí byť podľa únie jasná a dostatočne atraktívna.

„Sme toho názoru, že zákon v navrhovanom znení neposkytuje dostatočné motivačné nástroje pre vstup zamestnávateľov do systému duálneho vzdelávania. Upozorňujeme, že v prípade, že sa nepodarí dosiahnuť „kritickú masu“ podnikateľov vrátane malých a stredných podnikov, ktorí sa zapoja do systému duálneho vzdelávania, nepodarí sa ani dosiahnuť reálne výsledky, ktoré si vláda a zamestnávatelia v oblasti vzdelávania a zamestnanosti od tejto reformy sľubujú,“ uvádza tajomník RÚZ Martin Hošták. K naplneniu požiadaviek zamestnávateľov zatiaľ nedošlo. 

TIPY na eBooky: 

Podobne sa k návrhu zákona vyjadruje aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR). Vo svojom stanovisku uvádza, že je nutné návrh zákona posunúť do legislatívneho procesu z časových dôvodov, avšak zároveň je potrebné využiť ešte existujúci časový priestor a uskutočniť ministrom školstva avizované rokovania so sociálnymi partnermi a zamestnávateľmi.

Čo sa má zákonom zmeniť

Zamestnávatelia na princípe dobrovoľnosti budú môcť podľa zákona uzatvárať učebné zmluvy so študentmi stredných škôl. Na základe nich budú môcť vykonávať žiaci prax priamo u zamestnávateľa.

„Výhody to bude mať pre všetkých. Študent bude dostávať štipendium a odmenu za vykonanú prácu. Zamestnávatelia budú mať daňové úľavy,“ povedal pri uvádzaní návrhu premiér Robert Fico s tým, že daňové úľavy pre zamestnávateľov do roku 2018 by mali predstavovať takmer 26 miliónov eur. V súčasnom návrhu zákona sú pritom nastavené na 70 eur na žiaka na mesiac.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X