Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Návrh zákona o krátkodobom nájme bytu rieši súkromné bývanie

Návrh zákona o krátkodobom nájme bytu rieši súkromné bývanie
Ilustračné foto SITA
9. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Prenajímateľ pri nedodržaní povinností v daňovej oblasti nebude môcť využívať právne výhody osobitného režimu. 

Prenajímateľ má mať možnosť účinne si brániť vlastnícke právo k bytu

Účelom návrhu zákona o krátkodobom nájme bytu, ktorý v stredu schválila vláda, je rozvíjať a riešiť súkromné nájomné bývanie na Slovensku pri zachovaní chráneného nájomného bývania upraveného v Občianskom zákonníku (OZ) a sociálneho nájomného bývania podporovaného štátom. Návrh zákona predložil podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti a po následnom schválení v parlamente by mal nadobudnúť účinnosť 1. mája tohto roka. Navrhovaný zákon nadväzuje na návrh riešenia nájomného bývania so zameraním na zvýšenie podielu trhového nájomného bývania, ktorý vláda schválila vlani 18. decembra.
 

 
Krátkodobý nájom bytu má umožniť vyváženie práv a povinností prenajímateľov a nájomcov. Zároveň má zabezpečiť vyrovnanejšie a flexibilnejšie postavenie zmluvných strán oproti chránenému nájomnému bývaniu. „Prenajímateľ má mať na základe predkladanej právnej úpravy reálnu možnosť účinne a v reálnom čase si brániť vlastnícke právo k bytu, a to najmä v prípadoch flagrantného porušovania nájomnej zmluvy alebo zákona zo strany nájomcu alebo tretej osoby,“ vyplýva z predkladacej správy. 
 
V prípade porušenia registračnej a oznamovacej povinnosti o nájme bytu sa osobitný režim návrhu zákona neuplatní a právne vzťahy v nájomnej zmluve sa budú spravovať ustanoveniami Občianskeho zákonníka o nájme bytu. Prenajímateľ pri nedodržaní povinností v daňovej oblasti nebude môcť využívať právne výhody osobitného režimu. Nepôjde o sankciu, ale o motiváciu, aby si prenajímateľ plnil povinnosti. 
 

Vláda chce podporiť developerov

Značná časť bytov postavených na predaj do osobného vlastníctva v SR je podľa Vážneho prázdnych. „Aby investičná bytová výstavba pokračovala, pretože to je veľký stimul, je predmetom tohto urobiť tzv. trhové nájomné bývanie s väčšou mierou právnej istoty pre developera,“ priblížil už skôr Vážny. Návratnosť z prenajímania takýchto bytov by podľa neho mohla byť za sedem až dvanásť rokov, podmienkou však je, že nájomcovia budú platiť. „Sľubujem si od toho, že sa naštartujú developerské aktivity,“ uviedol. Vyššia právna istota developerov by to mala umožniť. Ak si to štát bude môcť dovoliť, podľa neho bude aj rezort financií hľadať spôsoby ako stimulovať výstavbu súkromných nájomných bytov. Návrh zákona však s tým zatiaľ nepočíta. 
 
Návrh zákona o krátkodobom nájme bytu počíta s pozitívnym vplyvom na štátny rozpočet, a to pre zvýšenú mieru registrácie prenajímateľov a platením dane z príjmu. Spolu s ekonomickým rastom sa tiež očakáva aj postupný rozvoj výstavby súkromných nájomných bytov. V budúcnosti by sa mohli rozšíriť podnikateľské príležitosti vo výstavbe bytov na komerčné využitie. 
 

 
Návrh zákona je osobitným právnym predpisom súkromného práva vo vzťahu k Občianskemu zákonníku a nijako sa nedotýka inštitútu tzv. chráneného nájmu, ktorý má v slovenskom právnom poriadku svoj stabilný status. Osobitný právny režim návrhu zákona sa nevzťahuje na sociálne byty, ani na byty, ktoré boli financované zo Štátneho fondu rozvoja bývania, byty osobitného určenia, byty v domoch osobitného určenia, služobné a družstevné byty, byty vo vlastníctve obcí, krajov, Bratislavy, Košíc a ich mestských častí.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X