Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Železnice rušia IC vlaky, RegioJet odmieta obvinenie z cenovej vojny

Ilustračné foto: SITA
24. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Štátne IC vlaky boli dlhodobo stratové ešte pred príchodom žltých vlakov na trať Bratislava – Žilina – Košice a späť. 

Daňoví poplatníci by mali spoznať stratu z prevádzky IC vlakov

Vlakový prepravca RegioJet odmieta obvinenie Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. (ZSSK) zo začatia cenovej vojny, následkom čoho musí štátny prepravca redukovať počet svojich IC vlakov z Bratislavy do Košíc. „Spoločnosť RegioJet cenovú vojnu nezačala, naopak, všetky zľavy a zvýhodnené cestovné ponúka cestujúcim najmä preto, aby cenovo dokázala konkurovať štátnej ZSSK. Štátna spoločnosť navyše uplatňovala v IC vlakoch podnákladové ceny, ktoré s bezplatnou prepravou v rýchlikoch poškodzujú akéhokoľvek prichádzajúceho konkurenta,“ informoval v utorok RegioJet.

Ak by štátny prepravca nepristúpil k opatreniam na redukciu spojov, tento rok by podľa odhadov RegioJetu vygenerovali IC vlaky ZSSK stratu 8 mil. až 10 mil. eur, ktorú by museli zaplatiť daňoví poplatníci. Súkromný prepravca pripomenul, že štátne IC vlaky boli dlhodobo stratové ešte pred príchodom žltých vlakov na trať Bratislava – Žilina – Košice a späť.

RegioJet tvrdí, že z týchto vlakov „podľa dostupných informácií väčšina cestujúcich odišla sčasti do vlakov RegioJet za lepšími službami“, no najmä pre zavedenie bezplatnej prepravy pre študentov a dôchodcov vo vlakoch s podporou štátu. 

Súkromníkom sa železniciach darí

RegioJet informoval, že vo svojich diaľkových vlakoch prepravil na Slovensku od začiatku decembra 2014 do konca februára 2015 spolu vyše 320 tisíc cestujúcich. Z toho takmer 214 tisíc cestujúcich využilo vlaky RegioJet na trase Bratislava – Žilina – Košice, ktoré jazdia od 14. decembra minulého roku.

Spoločnosť na tejto trati prevádzkuje denne tri páry IC vlakov a ich priemerná obsadenosť je približne štyristo ľudí v jednom vlaku. Ďalších takmer 108 tisíc cestujúcich prepravil RegioJet za tri mesiace od decembra vo vlakoch spájajúcich denne Košice, Martin a Žilinu s Prahou a ďalšími českými mestami. 

RegioJet vyzval ministra dopravy Jána Počiatka, aby riešil prázdne a stratové IC vlaky ZSSK. Štátny prepravca by mal podľa konkurenta transparentne zverejniť údaje o počte cestujúcich vo svojich IC vlakoch.

„Okrem toho, že štát znevýhodňuje RegioJet ako novú konkurenciu tým, že mu na rozdiel od rýchlikov ZSSK nechce kompenzovať zľavy pre sociálne skupiny, nerieši s manažmentom ZSSK ani prevádzku vysoko stratových vlakov IC ZSSK,“ tvrdí RegioJet. 

Strata z IC-čiek by mohla ísť na zdravotníctvo

Majiteľ skupiny Student Agency (patrí do nej RegioJet) Radim Jančura si myslí, že daňoví poplatníci musia mať možnosť vedieť, o koľko väčšiu stratu z prevádzky IC vlakov budú musieť uhradiť v tomto roku. „Tieto peniaze by bolo možné vložiť do zdravotníctva, alebo ich použiť na iné sociálne účely a celý rad iných užitočnejších vecí. A navyše, najlepšie vozne by ZSSK mala okamžite nasadiť na preplnené dotované rýchliky,“ dodal Jančura. 

RegioJet koncom roku 2014 zamestnával v SR spolu vyše 360 ľudí a za rok sa ich počet zvýšil o 260. Najviac miest vytvoril v Košickom a Nitrianskom kraji v spojitosti s prevádzkou diaľkových vlakov z Košíc do Bratislavy a autobusovej linky z Banskej Bystrice do cez Nitru do Bratislavy.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X