Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Regionálne nemocnice hrozia zatváraním oddelení

Regionálne nemocnice hrozia zatváraním oddelení
Ilustračné foto: SITA
28. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Prepúšťanie v 61 nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach po celom Slovensku by sa podľa prezidenta asociácie Mariána Petka mohlo dotknúť tisíc až dvetisíc ľudí.

Ministerstvo zdravotníctva bude o navýšení rokovať s Ministerstvom financií 

Regionálne nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) hrozia, že pre nenavýšenie finančných prostriedkov od zdravotných poisťovní budú od 1. apríla nútené zatvárať niektoré lôžkové oddelenia a prepúšťať zamestnancov.

Prepúšťanie v 61 nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach po celom Slovensku by sa podľa prezidenta asociácie Mariána Petka mohlo dotknúť tisíc až dvetisíc ľudí, čo je päť až desať percent z celkového počtu 20 500 zamestnancov týchto nemocníc. 

Podľa Petka asociácia v súvislosti s potrebou zákonom garantovaného zvýšenia platov od 1. januára opakovane žiadala o ročné navýšenie platieb zo zdravotných poisťovní o približne 19,8 milióna eur. Dve súkromné poisťovne Dôvera a Union podľa šéfa asociácie doposiaľ neurobili žiadne navýšenia a Všeobecná zdravotná poisťovňa síce platby zvýšila, ale len na prvý kvartál 2015 a len o približne 40 percent z požadovanej sumy.

Upozorňujú od novembra

„A to nie je dostatok finančných prostriedkov na to, aby sme mohli zvýšiť platy všetkým zamestnancom v zmysle platnej legislatívy. To navýšenie sa totiž netýka len lekárov, ale v zmysle Zákonníka práce úplne všetkých pracovníkov. Od novembra upozorňujeme, že my na to nemáme finančné prostriedky,“ povedal prezident ANS Marián Petko. 

Rada Asociácie nemocníc Slovenska po stredajšom zasadaní v Martine konštatovala, že napriek opakovaným upozorneniam na nedostatok finančných prostriedkov na pokrytie zákonných mzdových nárokov zamestnancov zdravotníckych zariadení od 1. januára 2015 a verejnému prísľubu ministra zdravotníctva na zabezpečenie týchto zdrojov do dnešného dňa tieto zákonné nároky nie sú kryté.

Rada ANS upozorňuje, že ak nedôjde k navýšeniu finančných prostriedkov, zdravotnícke zariadenia, združené v ANS, budú nútené zatvárať lôžkové oddelenia a prepúšťať zamestnancov, čo bude mať za následok zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti a zároveň hrozí možnosť nevyplácania miezd v dohodnutom termíne,“ uviedol prezident asociácie Marián Petko a dodal, že Rada ANS opakovane požiada o urgentné rokovanie s ministrom zdravotníctva, predsedom Výboru národnej rady pre zdravotníctvo a zvolanie odvetvovej tripartity v rezorte zdravotníctva za účelom riešenia uvedených problémov. 

Podľa Petka nutnosť zatvárania niektorých lôžkových oddelení a následného prepúšťania deklarovalo asociácii všetkých 61 členských nemocníc či zdravotníckych zariadení. „Teraz robíme prieskum, čakáme na údaje z jednotlivých nemocníc, o aké oddelenia by išlo,“ dodal prezident Asociácie nemocníc Slovenska. 

Peniaze vraj sú

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Martina Šoltésová, finančné zdroje na zvýšenie miezd zdravotníckych pracovníkov v rezorte zdravotníctva sú. „Rovnako naďalej platí aj to, že ministerstvo zdravotníctva bude rokovať o možnom navýšení prostriedkov v rezorte prostredníctvom rozpočtových opatrení. O týchto možnostiach budeme rokovať s Ministerstvom financií SR,“ reagovala na vyhlásenie Asociácie nemocníc Slovenska Šoltésová.

Hovorkyňa ministerstva tiež pripomenula, že jednotlivé zdravotnícke zariadenia musia pokračovať v prijímaní racionalizačných opatrení a nie pristupovať k obmedzovaniu zdravotnej starostlivosti. „Mnoho súkromných nemocníc vykazovalo v minulosti zisky, je teda otázne, prečo nie sú ochotné investovať tieto finančné prostriedky do toho najvzácnejšieho, čo majú, a tým je ľudský kapitál,“ dodala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Martina Šoltésová.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X