Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Legislatívne zmeny od 1. 1. 2018

Legislatívne zmeny 2018
legislatívne zmeny 2018
2. januára 2018 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

S príchodom nového roka sa musíme pripraviť nielen na nové výzvy, ale aj na zmeny v zákonoch, ktoré nastali od 1.1.2018. Viete ktoré všetky zákony sa menili a na čo si dať pozor? Ak nie, pripravili sme si pre vás krátke zhrnutie najdôležitejších zmien zákonov, o ktorých sa viac dočítate v článkoch od našich odborných autorov. Pripomeňte si s nami rýchlo a jednoducho tie najdôležitejšie zmeny. Ak sa Vás niektoré z nich dotýkajú, neváhajte si o nich prečítať viac v konkrétnych článkoch od našich odborníkov.

Zákon o dani z príjmov

Novela zákona o dani z príjmov prináša zmenu percenta superodpočtu daňových nákladov z pôvodných 25% až na 100%, možnosť ocenenia majetku len v reálnych hodnotách pri rozdelení, zlúčení, splynutí spoločností na území SR a nepeňažných vkladoch do obchodných spoločností na území SR, zrušenie štátnej prémie, ktorú nahrádza daňový bonus, rozšírenie definície stálej prevádzkarne, ukončenie oslobodenia  500 € ročne pri vykonaní príležitostnej činnosti, či novú nezdaniteľnú časť základu dane. Viac o konkrétnych zmenách sa dočítate v článku.

Zákon o dani z pridanej hodnoty

V zákone o DPH nebolo našťastie schválených veľa zmien. K tým najdôležitejším patria rozšírenie povinnosti zloženia zábezpeky, úprava podmienok pri trojstrannom obchode, prenesenie daňovej povinnosti pri predaji nehnuteľnosti, zrušenie limitu pri zdanení kovov a železa, úprava povinnosti vrátenia dane pri zrušení registrácie a rozšírenie možnosti zastúpenia daňovým zástupcom. Viac o týchto zmenách sa dočítate v článku.

Zákon o účtovníctve

K najdôležitejším zmenám v zákone o účtovníctve od 1. 1. 2018 patrí predĺženie doby archivácie účtovných dokladov, možnosť zrušenia živnostenského oprávnenia za porušenie účtovných povinností, postup nástupníckej účtovnej jednotky pri zatriedení do veľkostných skupín účtovných jednotiek, povinnosť nadväznosti individuálnej účtovnej závierky na vedené účtovníctvo,úprava účtovania jednotiek v konkurze, rozšírenie možnosti zostavenia individuálnej účtovnej závierky podľa IAS/IFRS, možnosť zostavenia len konsolidovanej výročnej správy, upresnenie, ktoré účtovné závierky môže účtovná jednotka uložiť do registra účtovných závierok, predĺženie lehoty na uloženie oznámenia o dátume schválenia účtovnej závierky, výzvy od daňového úradu pre účtovné jednotky a nová úprava pre európske spoločnosti a družstvá. Viac informácií o týchto zmenách nájdete v článku.

Zákon o sociálnom poistení

Novela zákona o sociálnom poistení prináša významné zmeny pre podnikateľov aj pre poberateľov dávok sociálneho poistenia. Ide najmä o zmeny lehôt pri plnení povinnosti voči Sociálnej poisťovni, sadzbu na úrazové poistenie zamestnávateľa, zmeny voči dlžníkom poistného, zmeny pri nároku na dávku v nezamestnanosti, odbremenenie poistencov štátu od podávania prihlášok do Sociálnej poisťovne a odvodovú výnimku pre penzistov pri práci na dohodu (od júla 2018). Viac o týchto zmenách nájdete v článku.

Zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice

Tento zákon prešiel od 1. 1. 2018 veľkým množstvom úprav, ktoré sa týkajú tak elektronickej registračnej pokladnice, ako aj virtuálnej registračnej pokladnice.Ide o úpravy pre používanie výhradne klientskeho prostredia poskytovaného finančným riaditeľstvom, úpravu terminológie, povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou alebo virtuálnou registračnou pokladnicou a povinnosti ZŤP, evidenciu tržieb, povinnosti voči Colnému úradu, požiadavky na virtuálnu registračnú pokladnicu, predĺženie lehoty na rozhodnutie o žiadosti na vykonanie certifikácie, zverejňovanie zoznamu certifikovaných elektronických registračných pokladníc, plombovanie registračných pokladníc, zmenu kompetencií z daňového na colný úrad, zmeny v povinnostiach servisnej organizácie, novú podmienka na zápis a vyčiarknutie z registra servisných organizácií,  žiadosť o pridelenie daňového kódu elektronickej registračnej pokladnice, úpravu predajného miesta pri prenosnej pokladnici, lehotu na oznámenie zmeny predajného miesta, označenie tovaru alebo služby na pokladničnom doklade, postup pri prerušení prevádzky a zrušenie povinnosti dennej uzávierky z paragońov, zaznamenanie kumulovaného obratu pri výmene fiskálnej pamäte, povinnosti podnikateľa pri zmene údajov, ukončenie prevádzky elektronickej registračnej pokladnice, predaj plomb, zúčtovanie odberu a použitia prevzatých plomb, správne delikty a sankcie, doklady pri kontrole dodržiavania ustanovení zákona, zabezpečenie a prepadnutie elektronickej registračnej pokladnice, postup podnikateľa pri zabezpečení a prepadnutí elektronickej registračnej pokladnice, či knihu elektronickej registračnej pokladnice. Viac informácií nájdete v článku.

Zákon o správe daní (daňový poriadok)

Zmenám sa nevyhol ani daňový poriadok. K tým najdôležitejším patria zmeny v oblasti daňového tajomstva, povinnosti elektronickej komunikácie aj pre ďalšie subjekty, hodnotenia daňovníkov tzv. indexu daňovej spoľahlivosti, predĺženia lehoty na odvolanie, a zoznamov daňových subjektov, kde budú aj údaje o nadmerných odpočtoch. Viac sa dočítate v článku.

Zákon o nelegálnej práci

Prihlásili ste svojho zamestnanca do Sociálnej poisťovne o pár dní neskôr, ako ste mali a obávate sa, že za to dostanete pokutu od úradu prác alebo od inšpektorátu práce? Od začiatku roka sa takáto situácia posudzuje oveľa miernejšie, vďaka čomu sa môžete pokute vyhnúť. Zamestnávateľ má v zásade sedem dní od začiatku výkonu práce zamestnanca na to, aby svojho zamestnanca prihlásil do Sociálnej poisťovne. Pozor! Má to však háčik. Prihlasovaciu povinnosť si zamestnávateľ musí splniť najneskôr do začiatku výkonu kontroly nelegálneho zamestnávania. Ak vás totiž počas uvedenej sedemdňovej lehoty navštívia kontrolóri z inšpektorátu práce alebo z úradu práce (obe tieto inštitúcie môžu kontrolovať nelegálne zamestnávanie) a vy ste svojho zamestnanca nestihli prihlásiť do Sociálnej poisťovne, budete považovaný za nelegálneho zamestnávateľa. Viac o zmenách v tomto zákone sa dočítate v článku.

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

26oct8:30Ako postupovať pri vrátenom tovare (dobropis/ťarchopis) z pohľadu colných povinností8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

28oct8:30Ako písať a štrukturovať texty8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

28oct8:30E-Commerce z pohľadu colných povinností (Nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X