Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poslanci Smeru pripravili zmeny na boj proti úžere

Poslanci Smeru pripravili zmeny na boj proti úžere
Poslanec NR SR Otto Brixi. Foto: SITA
10. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Komplex zmien by sa mal do praxe zaviesť najmä cez novelu Občianskeho zákonníka, ale aj ďalších piatich zákonov. 

Navrhované úpravy majú zabrániť reťazeniu úverov

Poslanci vládneho Smeru-SD pripravili sériu zmien, ktoré majú zabrániť úžerníckym praktikám. Medzi najpodstatnejšie zmeny, ktoré navrhujú, patrí definícia úžery aj v Občianskom zákonníku a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru. Tá bude definovaná priamo v Občianskom zákonníku a cez nariadenie vlády a nemala by prevyšovať dvojnásobok priemernej úrokovej sadzby bankových služieb, ktoré sa v danom odvetví poskytujú. Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou.
 

 
Komplex zmien by sa mal do praxe zaviesť najmä cez novelu Občianskeho zákonníka, ale aj ďalších piatich zákonov. Ako pri predstavovaní návrhov v stredu uviedli poslanci Smeru-SD Otto Brixi a Anton Martvoň, zmeny by sa mali dotýkať aj samotných poskytovateľov nebankových služieb. Vyžadovať sa bude napríklad vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a minimálne 5-ročná prax v bankovníctve či poisťovníctve. Poskytovateľ nebankových služieb zároveň bude musieť mať čistý štít voči Slovenskej obchodnej inšpekcií aj voči ďalším orgánom štátnej správy. 
 

Zmluva so znakmi úžery bude neplatná

Ako ďalej upozornila štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská, ktorej ministerstvo na príprave zmien spolupracovalo, po definovaní pojmov ako úžera a odplata v Občianskom zákonníku budú musieť zmluvy o poskytnutí úveru nové pravidlá rešpektovať. „Zmluva, ktorá bude uzavretá s tým, že bude mať znaky úžery, bude jasne neplatná. Prekročenie odplaty bude mať taktiež za následok neplatnosť takejto zmluvy,“ hovorí s tým, že rovnaký efekt a teda neplatnosť zmluvy bude mať aj využívanie nekalých praktík, či porušenie povinnosti skúmať bonitu klienta. Zmluva však môže byť neplatná aj z oveľa prozaickejšieho dôvodu, a to kvôli malému písmu. Podľa návrhu sa totiž určuje aj veľkosť písma, ktorá musí byť na zmluve o poskytnutí úveru. 
 
Navrhované úpravy majú tiež podľa štátnej tajomníčky zabrániť reťazeniu úverov. Po novom tak nebude možné, aby sa ľudia cyklicky zadlžovali ďalšími a ďalšími úvermi. Rovnako sa má upraviť aj exekučný poriadok, ktorý nebude povoľovať exekúcie nehnuteľností pri dlhu do 2 000 eur a zabrániť sa má aj exekúcii motorových vozidiel zdravotne ťažko postihnutých a vozidiel nevyhnutných pre výkon povolania. Zabrániť sa má aj praktikám, ktorými sa umelo navyšovali úroky z pohľadávok odkladaním ich exekúcie. Po novom tak nebude možné, aby trovy exekúcie a príslušenstvo pohľadávky, ktorej výška nepresiahne 2 000 eur, prevýšili jej samotnú hodnotu. 
 

 
Zmeny v súvislosti s úžerou sú tak navrhované pomerne rozsiahlym spôsobom cez šesť noviel. Okrem spomínaného Občianskeho zákonníka a exekučného poriadku sa majú upravovať aj zákony o dobrovoľných dražbách, štátnej kontrole vnútorného trhu, o ochrane spotrebiteľa a o spotrebiteľských úveroch. Predkladatelia tvrdia, že to je preto, aby obsiahli všetky oblasti, ktorých sa úžera môže dotýkať. Do navrhovaných zmien sa tak dostali aj zaujímavé zmeny, ktoré s úžerou priamo nesúvisia. Jednou z nich má byť napríklad aj možnosť bezdôvodného vrátenia tovaru v kamenných obchodoch do 14 dní. „Otvárame viacero problémov, ktoré ale spolu súvisia a majú jednu totožnú identitu a to je ochrana spotrebiteľa na Slovensku a zabránenie „Klondajku“ nebankoviek na Slovensku,“ tvrdí poslanec Anton Martvoň, podľa ktorého majú byť všetky zmeny do parlamentu predložené už tento piatok.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X