Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších udalostí v ekonomike v októbri 2014

ekonomika/48/prehlad-najdolezitejsich-udalosti-ekonomike-oktobri-2014
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podnikam.SK vám prináša súhrn najdôležitejších udalostí v hospodárskej politike, podnikovej ekonomike a legislatíve, ktoré sa stali počas októbra 2014.

1. októbra 

► Navýšenie odhadu schodku verejných financií na tento rok tesne pod hranicu 3 % hrubého domáceho produktu netreba vnímať tragicky. Vyplýva to zo slov ministra financií Petra Kažimíra, ktorý po rokovaní vlády konštatoval, že do konca roka sa ešte čísla môžu zlepšiť. 

► Deficit štátneho rozpočtu v septembri klesol o takmer 580 mil. eur. Vyplýva to z údajov zverejnených rezortom financií, podľa ktorých schodok hospodárenia štátnej správy dosiahol ku koncu septembra 1,84 mld. eur, kým ku koncu augusta predstavoval 2,42 mld. eur. 

► Slovensko zaznamenalo pokles dodávok zemného plynu o 50 %. Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede premiér Robert Fico, Slovenský plynárenský priemysel (SPP) však aj napriek takýmto zníženým dodávkam plynu naďalej garantuje plynulé dodávky tak pre domácnosti ako aj pre firmy. 

► Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) sa už pripravuje na kontrolu Slovenských elektrární (SE). Tú si vyžiadali poslanci Národnej rady SR, ktorí ju na podnet ministra hospodárstva Pavla Pavlisa schválili minulý týždeň. 

2. októbra ► Slovenskí užívatelia by mali byť lepšie chránení pri službách so zvýšenou tarifou. Vyplýva to z nového všeobecného povolenia na poskytovanie elektronických komunikačných sietí alebo služieb, ktoré zverejnil Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. 

► Riaditelia stavebných spoločností prehodnotili svoje mierne optimistické očakávania a v tomto roku už nepredpokladajú rast objemu prác. Rok 2014 podľa nich skončí podobne ako vlaňajší s miernym poklesom výkonov odvetvia priemerne o 0,2 %. 

► Bankový sektor evidoval na Slovensku ku koncu augusta tohto roka čistý zisk 406,1 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to nárast o 4,1 %. 

3. októbra 

► Rast maloobchodných tržieb sa v auguste spomalil. Ako vyplýva z informácií zverejnených Štatistickým úradom SR, medziročne stúpli o 1,1 %. V júli boli medziročne vyššie o 2,8 %. 

► Ministerstvo hospodárstva SR nemá pre výrobcov či dodávateľov elektriny na Slovensku veľmi dobré správy. Aj v tomto roku totiž predpokladá stagnáciu v spotrebe elektriny. 

► O podiel Enelu v Slovenských elektrárňach majú záujem aj Číňania. Potvrdil to šéf talianskeho energetického koncernu Francesco Starace. Navyše sa čínske spoločnosti zaujímajú aj o majetok, ktorý Enel predáva v Rumunsku. 

5. októbra 

► Diaľnica medzi Bratislavou a Košicami by mala byť hotová v 2019, hovorí minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD). „Termín 2019 sa javí reálnejší aj pre všetky komplikácie, ktoré stavebný trh zažíva,“ povedal minister v relácii Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy. 

► Zisk poistného sektora v prvom polroku dosiahol sumu 68 mil. eur. Ako ďalej konštatovala Národná banka Slovenska v analýze finančného trhu, v medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 28 %. 

6. októbra 

► Slovensko bude od Európskej únie žiadať kompenzácie pre znížené dodávky plynu z Ruska. O možných kompenzáciách mal už štátny tajomník ministerstva hospodárstva Miroslav Obert rokovať s eurokomisárom pre energetiku Güntherom Oettingerom. 

► Daňové priznania k miestnym daniam by sa mali zjednotiť a zjednodušiť. Navrhuje to Ministerstvo financií SR opatrením, ktoré dalo do pripomienkového konania. Od budúceho roka by mali byť tlačivá rovnaké tak pre fyzické ako aj pre právnické osoby. 

► Bory Mall, nové nákupno-zábavné centrum v Bratislave, otvorí svoje brány pre širokú verejnosť 13. novembra. Informoval o tom v pondelok na tlačovej konferencii riaditeľ Bory Mall Milan Klégr. 

7. októbra 

► Slovensko sa v rebríčku ekonomickej slobody umiestnilo na 45. mieste spomedzi 152 porovnávaných krajín. „Hodnotenie Slovenska sa oproti poslednému porovnávanému roku zhoršilo o 0,12 bodu, čo sa prejavilo poklesom o deväť miest v porovnaní s predošlým rokom,“ informovala Nadácia F. A. Hayeka, ktorá spolupracuje na zostavovaní rebríčka Indexu ekonomickej slobody. 

► V treťom kvartáli tohto roka zbankrotovalo 115 slovenských občanov, čo je medzikvartálne o päť a medziročne o 26 viac. Doposiaľ historicky najvyšší počet osobných bankrotov z druhého štvrťroka 2014 bol tak prekonaný. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau. 

► Kým krízový rok 2009 bol pri úverovaní prísny, v súčasnosti získať hypotéku v 100-percentnej výške nie je ničím výnimočným. Toto by sa však malo opäť zmeniť. Predstavitelia Národnej banky Slovenska (NBS) na tlačovej konferencii upozornili na úvery, kde podiel objemu úveru k hodnote zabezpečenia nehnuteľnosti je vysoký. 

► Slovenské elektrárne zverejnili aktuálne termíny dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Ako uviedol na stretnutí s novinármi šéf dostavby mochoveckých blokov Giancarlo Aquilanti, s komerčnou prevádzkou tretieho bloku by sa malo začať v treťom kvartáli roku 2016. Štvrtý blok by mali uviesť do prevádzky následne v roku 2017. 

8. októbra 

► Priemerná výška starobného dôchodku dosahovala na konci septembra tohto roka 399,38 eura. Oproti augustu narástla o 0,18 eura. 

► Aj napriek tomu, že povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel je povinné, jazdí bez neho podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov po slovenských cestách približne 150 tis. áut. V minulom roku to bolo pritom vyše 203 tis. motorových vozidiel. 

► Rast slovenského hospodárstva by mal podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) v nasledujúcich rokoch akcelerovať. Jeho dynamika by však ani v roku 2016 nemala ešte prekonať hranicu 3 %. 

► Okresný súd Bratislava I začal reštrukturalizačné konanie voči zadlženej stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a. s. (Váhostav) na jej návrh. Rozhodnutie súdu z 2. októbra bolo v stredu zverejnené v Obchodnom vestníku a odvolanie proti nemu nie je prípustné. 

9. októbra 

► Prebytok zahraničného obchodu predstavoval v auguste sumu 232,8 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 27,6 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, celkový vývoz tovaru dosiahol v ôsmom mesiaci sumu 4,679 mld. eur pri medziročnom poklese o 2,4 %. 

► Od budúceho roka na úradoch správne a súdne poplatky papierovými kolkami nezaplatíme. Starý systém totiž kompletne nahradí nový systém elektronických kolkov, ktorý umožní uhrádzať tieto poplatky priamo na úradoch hotovostnou alebo bezhotovostnou formou. 

► Výrobca trvanlivých a chladených potravín, skupina Hamé, kupuje slovenského producenta majonéz, tatárskych omáčok a dresingov, spoločnosť DOMA, Prešov. Akvizíciu oznámil vo štvrtok na tlačovej konferencii generálny riaditeľ skupiny Hamé Martin Štrupl. 

 

10. októbra 

► Dynamika slovenského priemyslu postupne spomaľuje. Po júlovom spomalení medziročného rastu priemyselnej produkcie z 7,6 % na 4,3 % jej rast po očistení o vplyv počtu pracovných dní opäť spomalil na augustových 2,7 %. 

► Stavebná produkcia sa v auguste medziročne znížila o 4 % na 437,7 mil. eur a v tomto roku tak piatykrát klesla. Po zohľadnení sezónnych vplyvov boli výkony odvetvia v ôsmom mesiaci o 1,7 % vyššie ako v júli, informoval v piatok Štatistický úrad SR. 

► Konkurzné konanie na majetok stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a.s. (Váhostav) sa z dôvodu začatého reštrukturalizačného konania voči dlžníkovi preruší do zastavenia reštrukturalizačného konania alebo do povolenia reštrukturalizácie. 

12. októbra 

► Trnava by mala mať onedlho novú elektráreň. Česká spoločnosť Energo CS znova predložila investičný zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Podľa aktuálneho zámeru plánuje firma v krajskom meste postaviť kogeneračnú elektráreň s dodávkou tepla. 

► Český minister financií Andrej Babiš sa stal väčšinovým majiteľom bratislavskej a martinskej kliniky pre umelé oplodnenie, ktoré sú združené pod značkou Iscare. Kliniky Babiš nekupoval cez svoju skupinu Agrofert, ale prostredníctvom investičného fondu Hartenberg, ktorý spravuje jeho osobné „úspory“. Uviedol to portál denníka SME. 

13. októbra ► Spotrebiteľské ceny na Slovensku naďalej medziročne klesajú. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR boli totiž v septembri nižšie o 0,1 %. 

► Návrh rozpočtu verejnej správy pôjde na rokovanie vládneho kabinetu napokon s deficitom nižším, ako sa uvádzalo v pôvodnom návrhu z augusta. Rezort financií doň totiž zapracoval aktuálne pozitívnejšie makroprognózy zo septembra a taktiež dopady novej výkazníckej metodiky ESA 2010. Po novom tak počíta na budúci rok s deficitom verejnej správy na úrovni 1,98 % hrubého domáceho produktu, kým pôvodný návrh hovoril o schodku na úrovni 2,49 % výkonu ekonomiky. 

► Veritelia Kúpeľov Brusno, ktoré sú v reštrukturalizácii, odvrátili hrozbu konkurzu. Dohodli sa totiž na prijatí reštrukturalizačného plánu. Stalo sa tak ešte počas minulého týždňa, za plán hlasovalo viac ako 97 percent z nich. 

14. októbra 

► Slovenský priemysel eviduje ďalšie spomaľovanie rastu nových objednávok. Tie boli v auguste medziročne vyššie už len o 0,9 % a stúpli na 3,158 mld. eur. V júli vzrástli o 1,8 %. 

► Verejné zákazky na Slovensku aj v Českej republike sú podľa väčšiny oslovených úradníkov zmanipulované. Vyše 85 % z nich vidí v súčasných tendroch snahu o manipuláciu s výsledkom zadávania. Ako vyplýva z prieskumu poradenskej spoločnosti Otidea medzi vyše šesťsto obstarávateľmi verejných zákaziek v Česku (363) a na Slovensku (240), v obidvoch krajinách sa však líši miera aj dôvody tejto manipulácie. 

► Šéf bratislavskej burzy Jozef Medveď po takmer dvoch rokoch v tejto pozícii končí. Mimoriadne valné zhromaždenie majoritne štátom vlastnenej Burzy cenných papierov v Bratislave ho totiž v utorok 14. októbra odvolalo z funkcie predsedu predstavenstva. Namiesto neho za predsedu predstavenstva určilo valné zhromaždenie Ivana Gránskeho. 

► Automobilky Volkswagen Slovakia, Kia Motors Slovakia a PSA Slovakia sú v top desiatke autovýrobcov v strednej a východnej Európe. Vyplýva to z rebríčka Coface CEE TOP 500 podľa obratu za rok 2013. Lídrom slovenských automobiliek je Volkswagen Slovakia s obratom 6,524 mld. eur za ostatný rok, ktorému patrí v regióne pozícia dvojky hneď za českou Škoda Auto. 

15. októbra 

► Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 352 eur na 380 eur. Ide o nárast o 7,95 %. Najnižší možný hrubý hodinový zárobok tak v budúcom roku dosiahne 2,184 eura, kým v súčasnosti je to 2,023 eura. Rozhodla o tom vláda. 

► Vláda posiela do parlamentu návrh rozpočtu na budúci rok so schodkom verejných financií na úrovni 1,98 % hrubého domáceho produktu. Oproti pôvodnému návrhu z augusta tak návrh počíta s deficitom nižším o takmer pol percentuálneho bodu. 

► Od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zavedie súbeh príjmu z práce a poberania dávok v hmotnej núdzi. Vyplýva to z novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú schválil parlament. 

► Exportno-importná banka (Eximbanka) by mala v budúcom roku podporiť prostredníctvom svojich aktivít slovenský export v celkovej výške 2,1 mld. eur. Oproti očakávanej skutočnosti za tento rok by mala byť podpora exportu nižšia zhruba o 3 %.

► Európska komisia uložila pokutu vo výške 38,84 mil. eur spoločnosti Slovak Telekom (ST), a. s. a jej materskej firme Deutsche Telekom AG za zneužívanie dominantného postavenia na trhu počas viac ako piatich rokov. Ako informovala EK, cieľom bolo vytlačiť z trhu so širokopásmovými službami na Slovensku konkurentov. 

► Európska komisia nariadila spoločnosti Novácke chemické závody (NCHZ), respektíve jej terajšiemu majiteľovi firme Fortischem, vrátiť štátu pomoc, ktorú počas konkurzu nováckeho závodu mala neprávom čerpať. 

16. októbra 

► Spotrebiteľské ceny podľa európskej metodiky na medziročnej báze na Slovensku naďalej klesajú. V septembri boli nižšie o 0,1 %, čo znamenalo zmiernenie medziročného poklesu oproti augustu o 0,1 percentuálneho bodu. Priemerná ročná miera inflácie dosiahla v septembri 2014 hodnotu 0,1 %. 

► Budúcoročné ceny zemného plynu pre domácnosti budú závisieť od rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO). Slovenský plynárenský priemysel (SPP) totiž neplánuje podať regulačnému úradu nový cenový návrh. 

► Parlament schválil novelu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení. Novelou zákona sa do slovenského právneho poriadku preberajú európske smernice, ktoré majú zlepšiť kvalitu investícií inštitúcií zamestnaneckého dôchodkového zabezpečenia a ochraňovať tým investorov. 

► Spoločnosť SWAN, a. s. štvrtý mobilný operátor na slovenskom trhu, predviedol verejné testovacie hovory v mobilnej 4G sieti v Trnave. Zároveň oznámil prefix telefónnych čísel, ktoré má rezervované pre zákazníkov, a to 0950. Presný termín komerčných služieb a ponuku však štvrtý mobilný operátor ešte nezverejnil. 

17. októbra 

► Európska komisia zatiaľ nerozhodla o zámere ministra hospodárstva Pavla Pavlisa poskytnúť daňovú úľavu vo výške 58 mil. eur firme podnikateľa Andreja Babiša, a to Duslu Šaľa. Informovali o tom v piatok europoslanci Ivan Štefanec a Richard Sulík. 

► Minister hospodárstva Pavol Pavlis sa bude snažiť vládu presvedčiť, aby kúpila podiel v Slovenských elektrárňach od talianskeho Enelu s cieľom získať nad firmou kontrolu a zlepšiť energetickú bezpečnosť. Minister to povedal v rozhovore pre agentúru Reuters. 

► Spoločnosť VIP Wings, a. s. ktorá do minulého roka prevádzkovala skrachované aerolínie Danube Wings, skončila v konkurze. Okresný súd Bratislava I vyhlásil konkurz na majetok zadlženej firmy na jej návrh, vyplýva z rozhodnutia zverejneného v piatok v Obchodnom vestníku. 

► Hrubý domáci produkt (HDP) Európskej únie sa podľa novej metodiky v roku 2010 oproti skorším údajom zvýšil o 3,7 % a v eurozóne vzrástol o 3,5 %. Slovensku sa HDP zväčšil o 1,9 % HDP. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. 

19. októbra 

► Súčasní seniori sa zbavujú obáv z nových technológií už aj pri riadení svojich financií. Potvrdili to viaceré banky. „Predstava, že senior raz za mesiac zájde na pobočku, vyberie si v hotovosti celú penziu a potom s ňou hospodári, už neplatí,“ povedal Filip Vítek zo Sberbank Slovensko. 

► Ministerstvo dopravy môže pokračovať v čerpaní peňazí Európskej únie v Operačnom programe Doprava (OPD) v programovom období 2007 až 2013. Európska komisia už odblokovala platby na realizáciu projektov v uvedenom programe. 

 

20. októbra 

► Slovensko predáva štátne dlhopisy za vyše 200 mil. eur. V pondelok v aukcii ponúklo investorom cenné papiere splatné v novembri 2024 a taktiež bondy splatné v januári 2029. 

► Nové kontrolné známky na cigarety a fľaše sa budú zavádzať postupne. Ako informuje rezort financií, ktorý nový systém tlače a distribúcie kontrolných známok spúšťa v spolupráci s Finančným riaditeľstvom SR a Mincovňou Kremnica, duálny režim označovania balení cigariet a liehovín bude trvať do konca marca budúceho roku. 

► Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v septembri tohto roka 12,44 %. V porovnaní s augustom išlo o pokles o 0,12 percentuálneho bodu. Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,4 percentuálneho bodu. 

► Nemecká spoločnosť E.ON vraj uvažuje nad predajom svojho podielu v skupine Západoslovenská energetika (ZSE). Pre portál vEnergetike.sk to potvrdil zdroj zo spoločnosti, ktorý si neželal byť menovaný. Západoslovenskí energetici, ako aj samotný nemecký investor, túto informáciu nepotvrdili, ale ani nevyvrátili. 

21. októbra 

► Poslanci Národnej rady SR definitívne schválili nový zákon o energetickej efektívnosti. „Cieľom zákona je zvýšiť účinnosť využitia energie v celom energetickom reťazci a najmä v oblastiach konečnej spotreby s vysokým predpokladom úspor energie, ako napríklad budovy alebo priemysel,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) v zákone, ktorý vypracovalo. 

► Poslanci Národnej rady SR schválili zmeny v Obchodnom zákonníku. Ministerstvo spravodlivosti (MS) navrhlo vytvoriť dva typy spoločností s ručením obmedzeným (s.r.o.). Podľa vzoru Nemecka by sa mali deliť na tzv. riadne, v ktorých sa v absolútnom vyjadrení zvýši požiadavka na vytváranie základného imania a na start-up spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré bude možné vytvárať už so základným imaním od jedného eura. 

22. októbra ► Vláda schválila novelizáciu nariadenia k Obchodnému zákonníku, ktoré spresňuje pravidlá pre výpočet úrokov z omeškania pri omeškaní dlžníka. V súčasnosti je predvoleným systémom výpočtu úrokov z omeškania systém fixných úrokov z omeškania a systém tzv. variabilných úrokov z omeškania je systémom opčným. 

► Nárok na bezplatné cestovanie vo vnútroštátnej železničnej osobnej doprave budú mať od 17. novembra deti do 15 rokov, žiaci a študenti denného štúdia do 26 rokov, ako aj osoby, ktoré dovŕšili 62 rokov a všetci poberatelia dôchodkov podľa zákona o sociálnom poistení. Vyplýva to z návrhu na realizáciu opatrení finančného, ekonomického a sociálneho balíčka v železničnej osobnej doprave, ktorý schválila vláda na návrh ministra dopravy Jána Počiatka. 

► Za zníženými dodávkami plynu z Ruska, ktoré už druhý mesiac registruje Slovenských plynárenský priemysel (SPP), je napĺňanie ruských podzemných zásobníkov plynu. Potvrdil to na stretnutí s ministrom hospodárstva Pavlom Pavlisom jeho ruský kolega, minister energetiky Alexander Novak. 

23. októbra 

► Národná banka Slovenska (NBS) vydala do obehu 4,8 milióna nových 10-eurových bankoviek zo série Európa. To podľa vyjadrení centrálnej banky predstavuje zhruba 15 % zo všetkých 10-eurových bankoviek v obehu na Slovensku. 

► Ministerstvo zdravotníctva (MZ) chce zvýšiť koncentráciu všeobecných lekárov v mikroregiónoch, prichádza s konceptom integrovanej zdravotnej starostlivosti. Ide o ďalšiu časť reformy primárneho kontaktu, ktorý sa má podľa predstáv rezortu stať pilierom zdravotnej starostlivosti. 

► Hrubému domácemu produktu (HDP) Slovenska pri aplikácii novej metodiky ESA 2010 pomohlo predovšetkým preradenie malých nástrojov do investícií. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž napríklad v roku 2012 navýšil tento krok hodnotu nominálneho hrubého domáceho produktu o 0,8 %. 

► Poslanci NR SR odložili hlasovanie o návrhu zákona o dani z motorových vozidiel. Hlasovanie o ňom posunuli na ďalšiu schôdzu, ktorá bude v novembri. 

► Tretí mochovecký jadrový blok, ktorý v súčasnosti dostavujú Slovenské elektrárne, už má vlastný systém kontroly a riadenia. „Projekt inštalácie panelov systému kontroly a riadenia prebiehal niekoľko mesiacov, pričom postupne prebiehali práce na takzvanej blokovej, spoločnej a núdzovej dozorni tretieho bloku,“ informovali Slovenské elektrárne. 

24. októbra 

► Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) zaplatili v októbri Sociálnej poisťovni omeškané poistné vo výške 131 711 eur. Ako informoval hovorca poisťovne Peter Višváder, urobili tak po doručení esemesky alebo e-mailovej správy, ktorá im pripomenula aktuálny nedoplatok. 

► V bratislavskom závode bude Volkswagen Slovakia ako subdodávateľ vyrábať nenalakované karosérie pre SUV značky Bentley. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca automobilky Vladimír Machalík. O možnej výrobe karosérií informovali v piatok viaceré médiá s odvolaním sa na nemecký časopis Der Spiegel a portál Auto Bild. 

26. októbra 

► Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) si počas minulého mesiaca posvietili pri kontrolách čerstvého ovocia a zeleniny na 178 prevádzok, zhodu s obchodnými normami posudzovali v prípade 915 plodín, odhalili pritom 69 nedostatkov. 

► Slovenská sporiteľňa v najbližších mesiacoch zmení svoje vedenie. Novým generálnym riaditeľom banky sa od 1. januára 2015 stane doterajší podpredseda predstavenstva Štefan Máj. K rovnakému termínu odchádza z banky do predstavenstva Českej sporiteľne Tomáš Salomon. 

► Podnikatelia znova upozorňujú na vysoké ceny elektriny. Slovenskí podnikatelia, zamestnávatelia a obchodné komory sú presvedčení, že majú jedny z najvyšších cien elektriny v Európe. „Jednou z hlavných príčin je rast regulovanej zložky ceny, najmä neustály nárast tarify za prevádzkovanie systému, ktorá slúži prevažne na financovanie podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov,“ myslia si zamestnávatelia. 

► Najväčšia trojka slovenských bánk, teda Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka, prešla hodnotením Európskej centrálnej banky (ECB). Ako ďalej informovali v spoločnom stanovisku Národná banka Slovenska a Ministerstvo financií SR, výsledky testov potvrdili, že slovenské banky majú ukazovateľ vlastného kapitálu Tier I nad referenčnou hodnotou 8 %. Európske záťažové testy nezvládlo 25 bánk.

27. októbra ► Protónové centrum, ktoré vybudovali v roku 2009 v ružomberskej vojenskej nemocnici za takmer štyri milióny eur, chce nepoužitý urýchľovač vrátiť Rusom a cez eurofondy sa bude snažiť obstarať nový, možno opäť z Ruska. Ako na tlačovej konferencii v Ružomberku informoval minister Peter Pellegrini, rezort školstva a jeho Centrum vedecko-technických informácií SR sa chcú pokúsiť vyčerpať zostávajúce peniaze z končiaceho eurofondového programovacieho obdobia a vytvoriť tak základ pre budúce liečenie onkologických pacientov protónovým lúčom. 

► V ziskovosti bankového sektora možno v budúcom období očakávať spomalenie rastu. Ako ďalej uviedla Národná banka Slovenska (NBS), najdôležitejším faktorom môže byť stagnujúci, prípadne mierne rastúci trend sadzieb z vkladov podnikov. 

► Finančná správa od prvého decembra tohto roka ruší niektoré kontaktné miesta. Ide o kontaktné miesta v Novej Bani, v Novákoch a vo Vrábľoch. Ich služby prevezmú pracoviská v Žiari nad Hronom, v Prievidzi a v Nitre. 

► Skupina J&T Finance Group SE uzavrela zmluvu o strategickej spolupráci s čínskou súkromnou spoločnosť CEFC China Energy Company Limited. 

► Konateľ spoločnosti MH Development, s. r. o. Ladislav Košecký, bol v pondelok na pokyn ministra hospodárstva SR Pavla Pavlisa okamžite odvolaný z funkcie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Miriam Žiaková. Šéf rezortu hospodárstva tak podľa nej urobil bezprostredne po tom, ako si dal preveriť medializované informácie o zmluve o nájme vozidla spoločnosti MH Development s obchodnou spoločnosťou Mertimex, v ktorej je Košecký jediným spoločníkom. 

28. októbra 

► Medziročný prepad cien priemyselných výrobcov sa v septembri ešte prehĺbil. V úhrne boli totiž oproti septembru 2013 nižšie o 4 %, kým v auguste štatistici evidovali prepad o 3,6 %. Medziročný pokles tak priemyselné ceny vykazujú už 19 mesiacov v poradí a v priemere za tri štvrťroky tohto roka sa znížili o 3,5 %. 

► Ochrana vlastníckych práv sa na Slovensku mierne zhoršila. Vyplýva to z najnovších výsledkov Indexu vlastníckych práv 2014, na ktorom sa podieľalo 81 mimovládnych organizácii z 62 krajín sveta pod vedením americkej Property Rights Alliance. 

► Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR vykonali počas tretieho kvartálu tohto roka 15 420 kontrol potravín, nedostatky našli u 1 817 z nich, čo predstavuje 11,8 %. Podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomíra Jahnátka, ktorý o zisteniach informoval, ide stále o vysoké číslo a je ďaleko od hranice, ktorú si stanovili na 1,5 percenta. 

► Počas ostatného prepoisťovacieho obdobia, ktoré skončilo 30. septembra, bolo podaných celkovo 93 070 prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne, čo je medziročne menej o 22,6 tisíc. Prihlášky ešte bude posudzovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. 

► Hranica zárobku pri dohodách o brigádnickej práci, do ktorej študenti neplatia odvody, sa pre študentov stredných a vysokých škôl od začiatku budúceho roka zvýši na jednotnú sumu 200 eur. Počíta s tým novela zákona o sociálnom poistení, ktorú v utorok podpísal prezident Andrej Kiska. 

► Spoločnosť Volkswagen Slovakia v utorok otvorila v Stupave nové technologické centrum. Nástrojáreň si vyžiadala investície vo výške 4 mil. eur. 

29. októbra 

► Záujemcovia o internetové pripojenie budú môcť na jednom mieste vyhľadať a porovnať ponuky všetkých poskytovateľov internetového pripojenia v SR. Ako informoval hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) Roman Vavro, úrad začal s testovacou prevádzkou webovej stránky na porovnávanie cien širokopásmového prístupu k internetu. 

► Slovensko si v porovnaní kvality podnikateľského prostredia s ostatnými krajinami v tomto roku pohoršilo. Podľa najnovšieho vydania štúdie Doing Business 2015 totiž Slovensko v rebríčku 189 štátov kleslo o dve miesta na 37. priečku. V rámci Visegrádskej štvorky sa najvyššie, a to na 32. priečke, umiestnilo Poľsko, v porovnaní s vlaňajším rebríčkom však kleslo o dve miesta. 

► Európska komisia vyjadrila obavy o súlade postupu príslušných orgánov SR s európskymi pravidlami o verejnom obstarávaní v tendri na modernizáciu železničnej trate Zlatovce – Trenčianska Teplá. „Slovensko má teraz priestor na to, aby sa obhájilo a vysvetlilo svoj postup. Ak by sa podozrenia z porušenia pravidiel o verejnom obstarávaní potvrdili, komisia bude môcť uplatniť finančné korekcie na projekt,“ potvrdil v stredu pre agentúru SITA vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik. 

► Komunikácia podnikateľských subjektov so Štatistickým úradom SR sa bude pri zisťovaní štatistických údajov vykonávať výhradne elektronickou formou. Poslanci totiž v stredu schválili návrh novely zákona o štátnej štatistike. Okrem elektronizácie komunikácie úradu so spravodajskými jednotkami je tiež cieľom novely integrovať do zákona požiadavky Kódexu postupov pre európsku štatistiku. 

30. októbra 

► Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter zostáva vo svojej funkcii. Opozícia totiž na mimoriadnej schôdzi neuspela s návrhom na jeho odvolanie. Návrh na odvolanie Jána Richtera z pozície šéfa rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny podporilo 50 opozičných poslancov, 77 poslancov Smeru-SD bolo proti a hlasovania sa zdržal jeden opozičný poslanec. 

► Menia sa odpisy, lekárom pribudnú registračné pokladne a vzniknú virtuálne registračné pokladnice. To je len niekoľko zmien z novely zákona o dani z príjmov, ktorú vo štvrtok schválil parlament hlasmi vládnych zákonodarcov. Za hlasovalo 79 zo 135 prítomných poslancov, proti bolo 50 zákonodarcov, zdržalo sa 6 poslancov. Medzi najdôležitejšie zmeny patria zmeny v odpisoch. 

► Na úseku kysuckej D3 Svrčinovec – Skalité, ktorý diaľnicou prepojí Slovensko s Poľskom, začali vo štvrtok raziť 435 metrový tunel Svrčinovec. Generálny riaditeľ Váhostavu SK Marián Moravčík neočakáva výrazné problémy pri razení tunela. 

31. októbra 

► Hrubý zahraničný dlh slovenských subjektov v júli vzrástol o vyše miliardu dolárov. Podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska (NBS) totiž ku koncu siedmeho mesiaca dosiahol 89,511 mld. USD, čo znamenalo medzimesačný nárast o 1,028 mld. USD. 

► Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) zaviedla desiatky opatrení, aby pri bezplatnej preprave študentov a dôchodcov vo vlakoch od 17. novembra nevznikli problémy. Ako agentúru SITA informovala riaditeľka tlačového odboru spoločnosti Jana Morháčová, firma zvyšuje kapacitu personálu aj vlakov a od začiatku tohto týždňa trvá registrácia a vydávanie preukazov cez pokladne na bezplatnú prepravu. 

► Vklady Slovákov v bankách dosiahli ku koncu septembra tohto roka objem 26,3 mld. eur, pričom na jedného obyvateľa pripadalo v priemere 4 850 eur. Informovala o tom Poštová banka, ktorá vychádzala zo štatistík Národnej banky Slovenska. Na konci septembra mali Slováci v bankách usporených o 3,7 % viac ako pred rokom. 

► Bankový sektor evidoval na Slovensku ku koncu septembra tohto roka čistý zisk 452,3 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to nárast o 0,8 %. Kladný vplyv na rast zisku mali predovšetkým čisté úrokové výnosy.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X